Dlaczego św. Józef jest patronem dobrej śmierci?

02.02.2021

– Wiara w to, że obecność Jezusa pomoże nam przejść z tego świata pozwala nam oswoić śmierć i wierzyć, że za tymi drzwiami jest życie – mówi biskup Leszek Leszkiewicz, przywołując postać patrona dobrej śmierci, czyli św. Józefa.

Według tradycji, św. Józef umierał w obecności Jezusa i Maryi i to jest najpiękniejsza śmierć jaka może nas spotkać – mówi biskup Leszkiewcz. Właśnie dlatego św. Józef został uznany patronem dobrej śmierci.

A wiara w czynną pomoc i obecność patronów dobrej śmierci łagodzi strach i czyni akt umierania znośniejszym – dodaje biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

– Pamiętam jeszcze w starych książeczkach były takie obrazki pokazujące św. Józefa, który umiera otoczony towarzystwem swoich najbliższych, Matki Najświętszej i Jezusa. To jest dobra śmierć nie tylko dlatego, że można to tak ładnie namalować, ale umrzeć w obecności Pana Jezusa, umrzeć w obecności Matki Najświętszej, my dzisiaj powiemy “umrzeć w łasce” to znaczy w przyjaźni z Panem Bogiem, w przyjaźni z Panem Jezusem. I jeśli we mnie jest wiara w to, że jego łaska, jego obecność pomoże mi przejść z tego świata do wieczności, to myślę że wtedy “śmierć jest oswojona”. To znaczy ona jest jakimś lękiem, jest jakimś dramatem, ale jest także głęboka wiara, że za tymi drzwiami jest życie.

Wizerunek św. Józefa widnieje na gromnicach, które Radio RDN rozprowadza w Roku św. Józefa.

Świece przynosi się do kościoła 2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej.

Zapala się w trudnych życiowych chwilach, a także podczas burz. Gromnicę podaje się także do ręki osobie konającej. Ma jej zapewnić spokojne odejście.

Bp Leszek Leszkiewicz: – Gromnica pozwala wierzyć, że nie jesteśmy sami

Posłuchaj:
bp Leszek Leszkiewicz
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN