Dni Jakubowe poprzedzają główną uroczystość ku czci św. Jakuba w Brzesku

22.07.2021

25 lipca w sanktuarium będzie dzień odpustu i centralna uroczystość Roku Jakubowego.

Św. Jakub to nie tylko patron sanktuarium św. Jakuba przy drodze Via Regia, ale to od 2010 roku patron miasta Brzeska – powiedział RDN ks. Józef Drabik, proboszcz parafii.

Brzeskie Dni Jakubowe trwają przez cały lipiec – dodaje proboszcz.

– Takim pierwszym punktem tego święta było Camino Pomorską Drogą św. Jakuba. To nasz parafialny klub sportowy pokonał 215 kilometrów z Gdańska do Ustki. Kolejnym punktem Roku Jakubowego to było rodzinne przejście drogami św. Jakuba, tym razem z Zalasowej do Tuchowa. Wzięło w nim udział ponad 80 osób, w tym połowa dzieci i młodzieży.

Niedzielne uroczystości poprzedza trwające do soboty, 24 lipca triduum jakubowe, które prowadzi ks. Maciej Biedroń, były wikariusz, obecnie student w Hiszpanii.

W programie także koncert organowy “Świętemu Jakubowi w darze”, który piątek, 23 lipca o 18.30 odbędzie się w kościele św. Jakuba. Na organach zagra Krzysztof Musiał.

W sobotę z kolei będzie wykład “Najpiękniejsza droga świata”, którą poprowadzi dr Franciszek Mróz, znawca Camino. Spotkanie odbędzie się w Auli Chrystusa Króla o 19.00. Potem gala caminowiczów, czyli wszystkich, którzy pokonali Pomorską Drogę św. Jakuba.

– Główna uroczystość jakubowa odbędzie się 25 lipca – zaprasza proboszcz ks. Józef Drabik.

– Suma odpustowa o godz. 11.00, której będzie przewodniczył bp Artur Ważny. Będzie także poświęcenie nowej, dużej kadzielnicy na wzór tej, która jest w Santiago de Compostela. Będzie wisieć w sanktuarium i używana będzie przy największych uroczystościach jakubowych.

Na zakończenie uroczystości wierni przejdą w procesji z relikwiami św. Jakuba na Rynek, gdzie będzie błogosławieństwo i modlitwa w intencji mieszkańców Brzeska.

Po południu na Placu Kazimierza Wielkiego odbędzie się koncert ku czci św. Jakuba, będą także imieniny Jakubów, które poprzedzą fragmenty musicalu “Camino” przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury. Natomiast o 16.30 wystąpi Mała Armia Janosika.

Posłuchaj:
ks. Józef Drabik
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN