Droga Krzyżowa spotkaniem z bł. Karoliną [ZDJĘCIA]

19.02.2019

Każdego 18. dnia miesiąca w Wał Rudzie odbywa się Droga Krzyżowa szlakiem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością.

Poniedziałkowe nabożeństwo poprowadził ks. Marcin Baran, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Jak mówi, bł. Karolina jest mu bardzo bliska.

Bardzo kojarzy mi się ta Droga z posługą sakramentalną, z sakramentem pokuty, który zawsze z radością sprawuje, bo to Jezus przychodzi i uzdrawia. Później te spotkania w Sanktuarium, gdzie doświadczamy obecności Chrystusa i Karolina nas do tego Chrystusa prowadzi. Ona nigdy nie zasłaniała Chrystusa. Celem sanktuarium jest głoszenie chwały Chrystusa, który uzdrawia przez wstawiennictwo bł. Karoliny.

Jak dodaje ks. Marcin, Droga Krzyżowa to czas ładowania duchowych akumulatorów. – To także czas spotkania z bł. Karoliną, Jezusem i drugim człowiekiem.

Rozważania opierały się na słowach, które wypowiedział papież Franciszek podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Można było usłyszeć także świadectwo Oli Sikory, tarnowianki, która była w Panamie.

Myślę, że ta Droga Krzyżowa i to, że właśnie tu mówię świadectwo nie jest przypadkiem. Błogosławiona Karolina zawsze była mi bliska, zawsze mi pomagała i dalej mnie prowadzi.

Ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie twierdzi, że to wydarzenie jest dialogiem między Bogiem a człowiekiem ukazanym w drodze męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

Niezwykłość tej Drogi polega przede wszystkim na tym, że to ona ją wyznaczyła, a po drugie, że myśmy ją odkryli i w mocy Ducha Świętego zgłębiamy ją każdego 18. dnia miesiąca. Dlaczego tyle ludzi się tutaj zbiera? Ponieważ odkrywają ten fenomen – niezwykłość przesłania na dzisiaj dla mnie, dla mojego życia, dla mojej drogi życiowej. To, co Pan Bóg chce mi powiedzieć przez Karolinę.

Dla uczestników nabożeństwa to czas wyciszenia, ale także spotkania z osobą błogosławionej.

Jestem zadowolona jak tu przychodzę. Człowiek się troszkę wyciszy, pomyśli o życiu, o wszystkim . Bardzo podobają mi się te rozważania. – Zakochałam się w tych DK i nie wyobrażam sobie miesiąca, gdzie mogłoby mnie zabraknąć. Proszę przede wszystkim o siłę do pokonywania trudności, wiarę i nadzieję. – Karolina mi pozwoliła poznać siebie i pozwala mi to non stop robić, więc to jest takie wejście w głąb swojego serca.

Dla Barbary Wójcik, wieloletniej dyrektor szkoły w Oleśnie była to 47. Droga Krzyżowa. Od 2015 roku jeździ co miesiąc do Wał Rudy. Jak przyznała w rozmowie z reporterką RDN, wszystkie plany ustala tak, żeby w 18. dzień miesiąca być na nabożeństwie.

Zawsze mam takie pełne przekonanie, że sprawy, które powierzyłam bł. Karolinie zostaną zaniesione przed Boży tron i jeśli nie uzyskam tego, o co proszę, to na pewno uzyskam coś innego, a przede wszystkim to, że podczas tej prawie dwugodzinnej wędrówki mogę poprosić za wiele osób.

Jak dodaje, wyprosiła już wiele łask za przyczyną tarnowskiej błogosławionej.

Z tych wielu łask, które tu doznałam mogę wymienić chociażby taką, że w tym czasie prawie czterech lat urodziło mi się czworo zdrowych, mądrych i  dobrych wnucząt. Poczytuje to za ogromną łaskę, na pewno za wstawiennictwem bł. Karoliny.

Co miesiąc na Drodze Krzyżowej gromadzi się od tysiąca do kilku tysięcy osób.

Posłuchaj:
ks. Marcin Baran
Barbara Wójcik
Ola Sikora
Uczestnicy Drogi Krzyżowej
ks. Zbigniew Szostak
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN