Drzwi Jakubowe w Brzesku otwarte [ZDJĘCIA]

03.01.2021

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku zainaugurowano Święty Rok Jakubowy – Compostelański – 2021. Uroczystości pod przewodnictwem biskupa Wiesława Lechowicza rozpoczęło otwarcie i namaszczenie Drzwi Jakubowych

Biskup Lechowicz w kazaniu zachęcał do pielgrzymowania. – To pielgrzymowanie fizyczne jest m.in. po to, abyśmy uświadomili sobie po raz kolejny w naszym życiu, że to nasze życie ziemskie jest pielgrzymowaniem. Od momentu chrztu wkraczamy na drogę wiodącą do domu Ojca w niebie, a w tej drodze towarzyszy nam Jezus – mówił biskup.

Chrześcijanin, który idzie drogą wskazaną m.in. przez św. Jakuba to jest człowiek, który chce czegoś więcej – zauważył biskup Lechowicz. – To człowiek, który chce iść, postępować, wzrastać, rozwijać się. To jest człowiek, który nie zadowala się tylko tym, że nie popełnia grzech ciężkiego, ale także lekkiego nie chce popełnić. To człowiek, który dba, aby jego życie było wypełnione miłością do Boga i drugiego człowieka, i który nie w słowie ludzkim, przeczytanym, ale Bożym – Piśmie Świętym odnajduje receptę na swoje życie, problemy i wątpliwości.

Brzeskie sanktuarium św. Jakuba będzie przez rok jubileuszowy kościołem stacyjnym, w którym będzie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Kościołami stacyjnymi będą także świątynie p.w. św. Jakuba w Tuchowie i Podegrodziu.

Jak czytamy w dokumencie Penitencjarii Apostolskiej, odpust zupełny będą mogli zyskać ci wierni, którzy w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli, od 31 grudnia 2020 roku aż do dnia 31 grudnia 2021 roku, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego, Apostoła.

Ponadto chorzy, osoby starsze i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Posłuchaj:
bp Wiesław Lechowicz
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN