Duże zainteresowanie Memoriałem bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

06.06.2021

Mieszkańcy Małopolski wzięli udział w XVIII Memoriale bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Odbył się on w Zawadzie, skąd pochodził męczennik z Pariacoto. W biegach wystartowali dorośli, młodzież i dzieci m.in. z gminy Tarnów, Krakowa, Tarnowa i Limanowej.

O. Strzałkowski to ciekawa postać, przed biegiem przeczytałem o nim w Internecie, nie miałem wcześniej takiej wiedzy. Chcemy uczcić pamięć o Patronie biegu. To także integracja ludzi, którzy biegają i spotkania ze znajomymi. Jest radość, że możemy wspólnie spędzić czas – mówią uczestnicy.

Bieg poprzedziła Msza św. której przewodniczył o. Marek Dubanik, kolega męczenników, misjonarz z Boliwii i Paragwaju. Podczas liturgii modlono się o kanonizację o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, a także o pokój na świecie i ochronę przed terroryzmem.

– Są dla nas przykładem, by zaufać Bogu w pełni. Oni odpowiedzieli na powołanie kapłańskie i zadania misyjne. Byli odważni, zostali na miejscu jak Dobry Pasterz przy swoich owcach – podkreśla misjonarz.

Bogdan Strzałkowski, brat Męczennika mówi, że nadal ze wzruszeniem wspomina beatyfikację. Jak dodaje, cieszy go rozwój kultu.

Kiedy podczas liturgii usłyszałem wspomnienie Brata i Michała to łzy same cisnęły się do oczów. Z perspektywy tych kilku lat po beatyfikacji mogę powiedzieć, że jest ta pamięć o Męczennikach w Peru, państwach Ameryki Południowej a także w Polsce jest dużo różnych uroczystości – dodaje.

Organizatorami Memoriału byli Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gmina Tarnów, a współorganizatorem „Kępa Sport”.

O. Zbigniew Strzałkowski poniósł śmierć męczeńską ze swoim współbratem o. Michałem Tomaszkiem 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak. Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.

Na prośbę franciszkanów dniem ich liturgicznego wspomnienia jest 7 czerwca. Tego dnia bowiem, 7 czerwca 1986 r. obydwaj przyjęli święcenia: bł. Zbigniew – prezbiteratu, a bł. Michał – diakonatu.

 

Posłuchaj:
Uczestnicy biegu
o. Marek Dubanik
Bogdan Strzałkowski
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN