Dwie cenne gotyckie rzeźby z Muzeum Diecezjalnego przechodzą konserwację

03.06.2021

Do pracowni konserwatorskiej wyjechały: Pieta z około 1420 roku i Madonna z Dzieciątkiem, datowana na lata 1420-1440.

Przywrócenie świetności rzeźbom jest możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To ponad 72 tysiące złotych przyznane w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”.

Jak poinformował RDN dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Piotr Pasek- prace konserwatorskie obejmą dwie zabytkowe gotyckie rzeźby.

– Pietę z Woli Mędrzechowskiej oraz Piękną Madonnę z Lubinki. Te rzeźby należą do katalogu wyjątkowych, pięknych rzeźb gotyckich. W kulturze polskiej reprezentują styl piękny i są wyjątkowej klasy artystycznej, ale z uwagi na ząb czasu podległy totalnej destrukcji i dlatego wymagane są prace konserwatorskie.

– Prace przy odnowie obiektów w Krakowie mają potrwać do końca grudnia – dodaje ks. Piotr Pasek.

– Jest to konserwacja zachowawcza polegająca przede wszystkim na oczyszczeniu obiektu, zabezpieczeniu struktury materiałowej, jak również wzmocnieniu struktury podlegającej destrukcji. Nie będzie to konserwacja mająca na celu rekonstrukcję ubytków, ale w programie jest przewidziana ewentualna wizualizacja, która będzie jako zakończenie tego całego programu.

20 proc. potrzebnych środków do renowacji dzieł będzie pochodzić z wkładu własnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Równoległe z dotacją z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Urząd Marszałkowski w Krakowie przekazał dotację w wysokości 20 tys. zł na portale typu wawelskiego wewnątrz budynku Domu Mikołajowskiego.

Muzeum Diecezjalne to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Posiada jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji sztuki średniowiecznej w Polsce.

Posłuchaj:
ks. Piotr Pasek
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN