Dzieci w Zambii czekają na szkołę. W budowie pomaga osiemnastolatek z Powiśla

04.08.2021

Mury już stoją, jest studnia, będzie też prąd. Brakuje tylko dachu…

Stefan Ślęzak, wolontariusz Fundacji Asbiro, podczas swojego pobytu w Afryce miał pełne ręce roboty. Prowadził budowę szkoły w Lindzie, dzielnicy Lusaki, stolicy Zambii.

Osiemnastolatek ze Skrzynki pasją swojego życia uczynił pomaganie najsłabszym i najbiedniejszym. Będąc w Afryce, przekonał się na własne oczy, jak wielka panuje tam bieda, a zarazem, jak ogromną szansą na wyrwanie się z niej jest dla dzieci i młodzieży zambijskiej zdobycie choćby podstawowego wykształcenia.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ ze względu na panującą biedę, już nastolatkowie podejmują pracę, by wspierać utrzymanie swojej rodziny.

– To będzie szkoła dla dzieci z naprawdę najbiedniejszych rodzin. Dzieci z takich rodzin będą miały szansę na edukację. Taka podstawowa edukacja ma bardzo duże znaczenie, bo te dzieci, które mają osiemnaście, dziewiętnaście lat, czyli już młodzież, wychodzi z tej szkoły i ma jakieś podstawowe umiejętności, które pozwolą zarobić więcej pieniędzy, by po prostu utrzymać rodzinę. Jeżeli ktoś ma wykształcenie i ma możliwość pojechać do miasta, i tam dostać jakąś lepszą pracę, to jest to dla niego ogromna szansa na wyjście z biedy – podkreśla Stefan Ślęzak.

Aby pokryć dachem szkołę w Lindzie, potrzeba 30 tys. zł. Ale jak zbierze się więcej, to też nie szkodzi, bo każda złotówka zostanie wykorzystana na wyposażenie szkoły w niezbędne meble i pomoce dydaktyczne.

Chętni, pragnący wesprzeć zambijskie dzieci w zdobywaniu wykształcenia, mogą to zrobić, wpłacając pieniądze na konto Fundacji Asbiro, wpisując w tytule przelewu: “Wsparcie budowy dachu – Stefan Ślęzak”.

Nr konta Fundacji Asbiro: 41 2490 0005 0000 4600 8552 9438

Więcej informacji o szkole w Lindzie:

Fundacja ASBIRO

https://www.facebook.com/FundacjaASBiRO/

https://pomagam.pl/slumsy_zambia

Posłuchaj:
Stefan Ślęzak
Maria Polaczek, fot. FB Stefana Ślęzaka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN