Dziś główne uroczystości Wielkiego Odpustu Tuchowskiego [ZDJĘCIA]

06.09.2020

W tuchowskim Sanktuarium odprawiane są uroczyste sumy odpustowe zakończone adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem. Do tronu Tuchowskiej Pani pielgrzymują dziś nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele służby zdrowia, kolejarze, osoby bezrobotne i uczestnicy tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Mszy Świętej o godzinie 10:30 przewodniczył dyrektor radia RDN ks. Jan Bartoszek.

– Obowiązek upomnienia braterskiego nie cieszy się zbytnią popularnością – mówił w trakcie homilii, nawiązując do Liturgii Słowa.

– Upomnieć – to takie niepopularne. Lepiej nie wtrącać się w czyjeś sprawy, choć w rzeczywistości mało kto milczy. Rozmawia o tym z innymi, analizuje sprawę brata, za jego plecami. Gorzej, że sam zainteresowany nic o tym nie wie. Dzisiejsze Słowo Boże to przypomnienie, że każdemu należy się upomnienie, prawdziwa rozmowa w cztery oczy, walka o jego dobro i świętość.

Jak dodał, chrześcijanin, który nie upomina brata, sprowadza niebezpieczeństwo nie tylko na niego, ale i na siebie.

Niedzielna Eucharystia była jednocześnie inauguracją duszpasterstwa samorządowców i parlamentarzystów diecezji tarnowskiej, które objął ks. Jan Bartoszek.

Kaznodzieja przestrzegał polityków przed konsekwencjami odrzucenia wartości.

– Uprawianie polityki jest jedną z dróg, którą może podążać chrześcijanin, nie tracąc z oczu zbawienia – mówił ks. Jan Bartoszek.

– Politykę należy uprawiać po chrześcijańsku, zgodnie ze swą wiarą, po to, by osiągnąć wspólne dobro społeczeństwa. Jeśli wartością przestaje być uczciwość, to będziemy mieli korupcję i cwaniactwo. Jeśli nie ma szacunku dla prawdy, to będziemy karmieni propagandą sukcesu. Kiedy gaśnie wartość, jaką jest bezinteresowna służba, to w jej miejsce pojawi się pazerność na władzę i jej profity.

W poniedziałek w ramach odpustu sprawowane będą nabożeństwa dedykowane Grupom Modlitewnym św. O. Pio, kapłanom diecezjalnym i ojcom redemptorystom, członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Domowego Kościoła oraz małżeństw przeżywających jubileusze.

Odpust zakończy się we wtorek Eucharystią o godzinie 18:00, w której wezmą udział pielgrzymki leśników, myśliwych i pracowników parków krajobrazowych.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN