Odpust w Szczepanowie. Mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz [ZDJĘCIA]

07.05.2022

– Św. Stanisław i św. Jan Paweł II byli ludźmi sumienia – powiedział podczas mszy odpustowej w Szczepanowie kardynał Stanisław Dziwisz.

W sobotę odbył się główny dzień odpustu w Szczepanowie ku czci św. Stanisława. Uroczystości odbywają się pod hasłem ‘ Święty Stanisław posłany, aby głosić Ewangelię Chrystusa’.

Jak mówił radiu RDN Małopolska kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył w ten dzień mszy świętej, święty Stanisław jest patronem ładu moralnego. Była to również bardzo ważna postać dla papieża Jana Pawła II.

– Ciągle nam jest potrzebny ład moralny. Ciągle są zagrożenia. Dlatego do świętego Stanisława trzeba się uciekać i szukać natchnienia w nim. Był też odważny i tu bardzo mocno łączy kult świętego Stanisława i Jana Pawła II “Nie lękajcie się”. On się nie lękał.

Dla mieszkańców Szczepanowa kult świętego Stanisława wciąż jest bardzo ważny. W ten dzień w większości modlili się o pokój na świecie.

– Jest to dla nas święto oczywiście, całej parafii, także musieliśmy tutaj być – Ten kult nadal jest mocny tutaj w Szczepanowie? – Tak uważam, że jest bardzo mocny – Ważne jest dzisiaj dla pani to święto? – Tak, dla naszej rodziny to święto jest bardzo ważne i celebrowane co roku – Oczywiście, bardzo ważne i dlatego tu jestem – Za co pani będzie się dzisiaj modlić – Za pokój, to jest chyba najważniejsze.

Wśród wielu pielgrzymów, byli też tacy, którzy do Szczepanowa przyjechali z innych województw.

– Jest to patron naszej ojczyzny i jednocześnie mój patron i co prawda raz do roku, ale staram się z Podkarpacia przyjechać tutaj i modlić się o wstawiennictwo dla naszej ojczyzny, no i dla siebie o potrzebne łaski.

Święty Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej około roku 1030. Był biskupem krakowskim. Zginął  śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski, a także patronem diecezji tarnowskiej.

Odpust w Szczepanowie potrwa do poniedziałku.

Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN