Hanna Chrzanowska – nie tylko pielęgniarka

09.11.2018

Działaczka, pedagog, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa domowego – tak w kilku słowach można opisać tę postać.

Kilka miesięcy temu została beatyfikowana w krakowskich Łagiewnikach.

To jej postaci, życiu oraz duchowości poświęcono sympozjum honorowe w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

– Z jej życia i postawy można czerpać wiele inspiracji – mówi autorka biografii Chrzanowskiej, dr Marzena Florkowska. – Była taka bardzo bliską osobą, która zdecydowanie może inspirować osoby młode, poprzez to, że miała jakieś tam zawahania życiowe. Szukała swojej drogi życiowej od studiów polonistycznych aż po studia pielęgniarskie. Także poprzez to, że do tej swojej religijności dojrzewała bardzo powoli – tłumaczy.

Na spotkaniu byli także najbliżsi Hanny. Jedną z nich jest uczennica, Helena Matoga, która w wieku 16 lat uczyła się od niej zawodu pielęgniarstwa. Wspomina ją jako osobę ciepłą, dla której priorytetem był pacjent.

– Pani Hanna uczyła nas odpowiedzialności, poszanowania pacjentów, jak przeprowadzać wywiady, które są podstawą dobrej diagnozy pielęgniarskiej, by potem zaplanować odpowiednio opiekę. Jako osoba była serdeczna, ciepła, bardzo lubiła młodzież, aczkolwiek musiała być wymagająca – wspomina Helena Matoga.

Ale Chrzanowska była także mocno wierzącą osobą. Choć wychowała się w rodzinie o mieszanej wierze, znalazła swoje powołanie. Mówi dr Małgorzata Brykczyńska, autorka pracy doktoranckiej o Hannie Chrzanowskiej.

– Widziała siebie w roli tego samarytanina, który obsługuje chorego, ale widziała to tak, że poprzez nią także Bóg idzie do chorego. Bardzo często o tym pisała i mówiła – zauważa dr Brykczyńska.

Hanna Chrzanowska zmarła w 1973 roku. Dzięki cudowi uleczenia kobiety z rozległym udarem mózgu została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku w krakowskich Łagiewnikach.

Organizatorem konferencji było Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Patronat honorowy objął biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Posłuchaj:
Marzena Florkowska
Helena Matoga
Małgorzata Brykczyńska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN