Historia, przyroda i zamyślenia nad życiem – wręczono nagrody laureatom konkursu ‘Patrzer’

20.06.2022

Kilkanaście osób zostało nagrodzonych w diecezjalnym konkursie ‘Patrzer – przygoda zaczyna się tuż za progiem’. Nagrody wręczono zwycięzcom podczas gali w Małopolskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie.

Młodzi laureaci, Julia Potera i Mateusz Frankiewicz, są zgodni co do tego, że konkurs zmienił ich spojrzenie na świat. Okazało się, że wystarczy spojrzeć uważnie na rzeczy, które mijamy codziennie.

– Mogłam zaobserwować w końcu świat, mogłam odłożyć telefon. Mój ‘patrzer’ jest o świecie, o takich małych rzeczach. Codziennie przechodziłam przez tę samą drogę, a teraz, dzięki temu konkursowi, widze małe rzeczy, przyglądam się im i teraz je doceniam. – Mój temat wziął się z tego, że przechodzi się cały czas koło tych murali, ale ja się na przykład nigdy nie zastanawiałem, o co w nich chodzi, czemu akurat ci ludzie. Walczyli za naszą Ojczyznę, a więc to są polscy bohaterowie.

Martyna Stopka z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu zdobyła Nagrodę Publiczności. To na jej ‘patrzera’ pt. ‘Sybiracy – moja historia’ głosowało najwięcej internautów. Opowiedziana przez nią historia miała bardzo osobisty charakter.

– W swojej pracy chciałam przybliżyć historię Sybiraków, ponieważ jest to bardzo trudna historia. Musimy pamiętać o nich, o ich losach, aby ta pamięć nigdy nie umarła ani w nas, ani w żadnym innym człowieku. Trzeba o nich pamiętać, bo to są nasi bohaterowie. Sybiracy zawsze będą mi bliscy, odkąd jestem w szkole, a ich historie poznaję, tak naprawdę, od pierwszego dnia nauki w niej. Nasz wychowawca bardzo się stara, aby ta pamięć zawsze w nas pozostała. Także nasza szkoła chce, żeby ona trwała i żebyśmy ją przekazywali także innym osobom.

Jak powiedział Radiu RDN redaktor naczelny ‘Tarnowskiego Gościa Niedzielnego’, ks. Zbigniew Wielgosz, pomysł zrodził się z obserwacji młodych ludzi zapatrzonych w swoje smartfony, a jego ideą było sprawienie, by przez obiektyw telefonu spojrzeli na świat.

– Idea konkursu zrodziła się z obserwacji młodych ludzi, wędrujących chodnikami, podążających do szkoły, do domu i zatopionych w swoich smartfonach, nie widzących świata dookoła siebie. Chcieliśmy ich oderwać od smartfonów, ale w ten sposób, żeby potraktowali te urządzenia jako pomoc w obserwacji świata. ‘Patrzer’ to uważne spacerowanie, czyli patrzymy, spacerujemy, powstaje z tego opowieść zdjęciowa i literacka.

Julia Potera z V Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych za pracę ‘Życie jak mijający dzień’, a Mateusz Frankiewicz ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego LKS Igloopol w Dębicy w kategorii szkół podstawowych za ‘patrzera’ ‘Mówią do nas ze ścian bloków’.

Organizatorami konkursu byli: ‘Tarnowski Gość Niedzielny’, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Małopolski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN