Jaka będzie 40.PPT na Jasną Górę?

08.06.2022

Rozmawiali o tym w Zabawie kapłani i świeccy zaangażowani w organizację rekolekcji w drodze. Jednym z wyzwań będzie jeszcze lepsze przygotowanie pól namiotowych.

Przewodnik grupy nr 5 ks. Grzegorz Sroka powiedział RDN, że ludzie pytają już o organizację tegorocznej pielgrzymki.

– Pytanie cały czas się powtarza czy idziemy w tym roku na całą pielgrzymkę? Odpowiadam, że idziemy. Po dwóch latach sztafety i pielgrzymowania tylko w jednym dniu chcemy wracać do tego co było i wdrożyć nowości. Jakie ? To niespodzianka.

Zapisy będą w parafiach w czerwcu i lipcu, a w sierpniu w miejscach organizacji grup.

40. PPT na Jasną Górę odbędzie się od 17 do 25 sierpnia pod hasłem ‘Chrystus naszą Paschą’. Dyrektor ks. Zbigniew Szostak, podkreśla, że pielgrzymka w tym roku będzie wyjątkowa.

– Pielgrzymka będzie piękna. Czekają nas też wyzwania. Mamy nadzieję, że ludzie nas przyjmą. Chętnie skorzystamy z tej gościny. Będziemy również chcieli na polach namiotowych przygotować miejsca, gdzie pielgrzymi będą mogli odpocząć, wykąpać się. Najważniejszy jest program, który przygotowuje bp Artur Ważny. W tym roku będziemy chcieli jubileuszowo przejść tę pielgrzymkę. Weźmiemy do ręki krzyż, w którym będzie kamień z bazyliki Grobu Pańskiego.

Podczas spotkania w Zabawie przedstawiciele grupy nr 13 zaprezentowali przenośne prysznice z gorącą wodą, które sprawdzają się u nich od wielu lat.

– Podłączamy się pod hydrant, jest podgrzewacz gazowy, więc mamy ciepłą wodę. Ten system sprawdza się w każdych warunkach. Ta najnowsza instalacja może mieć sześć kabin. Oryginalnie jest to przebieralnia – kabina prysznicowa kempingowa. W środku są panele z płyt antypoślizgowych – powiedział pielgrzym Krzysztof z grupy nr 13, który przygotował prysznice.

Przedstawiciel grupy nr 8, pielgrzym Stanisław dodaje, że są także deklaracje mieszkańców, że przyjmą pątników.

– Należę do porządkowych grupy 8, pomagam księdzu przewodnikowi w organizacji. Razem z księdzem przejechaliśmy trasę, żeby posprawdzać miejsca noclegowe, bo są zmiany. Ludzie czekają na pielgrzymów, ale kładziemy także nacisk na namioty.

Pielgrzymka będzie duchową celebracją Triduum Paschalnego, więc w dniu nawiązującym do Wielkiego Piątku nie będzie Mszy św., tylko specjalna liturgia. Na szlaku ma także być obrzęd umywania nóg – tak jak w Wielki Czwartek. Ponadto będzie śpiewana Pasja, Gorzkie Żale. Zaplanowano liturgię słowa Wielkiej Soboty, a całość zakończy się posłaniem z Jasnej Góry.

Dyrektor pielgrzymki poinformował, że grupa nr 7 będzie rozwiązana, ponieważ nie ma przewodnika. Pątnicy będą mogli dołączyć do grup nr 6 i 21.

Na trasę wróci czwórka, która ostatnio szła z grupą nr 1. Świeccy z parafii św. Rodziny w Tarnowie angażują się w przygotowania.

Koszt udziału w pielgrzymce wynosi 150 zł, trzecia osoba z rodziny płaci 100 zł, a dzieci 75 zł.

Przedstawiciele Radia RDN także byli na spotkaniu organizacyjnym w Zabawie, aby przygotować m.in. plan transmisji Mszy i radiową obsługę rekolekcji w drodze.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN