Jubileusz 20-lecia Chóru Mieszanego Canticum Iubileum

13.11.2018

Chór Mieszany Canticum Iubileum, działający przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej obchodzi w tym roku 20. rocznicę powstania. Jubileuszowe obchody rozpoczęli w styczniu na Jasnej Górze.

Pomysłodawcą i założycielem chóru jest Marek Michalik, obecny organista bazyliki. Pierwsza próba odbyła się 2 stycznia 1998 roku. Uczestniczyło w niej około 15 osób. Wśród uczestników był Stanisław Sułkowski, który swoją muzyczna przygodę rozpoczął od chóru młodzieżowego, który w tamtym czasie działał przy kościele parafialnym w Limanowej. – Była propozycja, żeby powstał chór – tak to się zaczęło i do dnia dzisiejszego jestem. To nie jest moje główne zajęcie, ale hobby. Jest odskocznią od codzienności. Dostarcza emocji i daje satysfakcję – dodaje

Śpiewająca w sopranach Alina Szewczyk podkreśla, że Canticum Iubileum to jedna wielka rodzina. – Wszyscy podkreślają, że my mamy jakieś dziwne brzmienie, ale my rozumiemy dlaczego tak jest. Gdyby ludzie siadali koło siebie i się nie lubili, nigdy w życiu nie byłoby takiej atmosfery, radości, a przede wszystkim tego brzmienia, które się ludziom podoba.

Głównym zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii Mszy świętej. Członkami chóru są muzycy amatorzy – uczniowie, studenci, pracownicy różnych zawodów, ale też osoby będące na emeryturze. – Obecnie chór liczy 44 osoby. Niejednokrotnie są to ludzie, którzy nie znają nut i śpiewają “ze słuchu” – wyjaśnia Krzysztof Młynarczyk, prezes Stowarzyszenia Chór Mieszany Canticum Iubileum.

Nasza działalność i płynące z niej sukcesy wiążą się z pasją, miłością do śpiewu i zaangażowaniem. Spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Do tego dochodzą zajęcia z emisji głosu, które teraz prowadzi Marcin Wasilewski – Kruk, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – dodaje.

Chór koncertował m.in. dla Jana Pawła II i Benedykta XVI. Za swoją działalność i osiągnięcia otrzymał wiele odznaczeń, m.in. medal Polonia Minor.

W sobotę (17.11.) w bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej o godzinie 17:00 odbędzie się koncert, który wieńczy obchody jubileuszowe. Chórzyści w towarzystwie orkiestry symfonicznej krakowska Młoda Filharmonia pod batutą dr. hab. Tomasza Chmiela, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie, wykonają Te Deum A. Mozarta oraz Jubliate F. Handel’a. Bezpośrednio po występie zostanie odprawiona Msza święta, której oprawę muzyczna powierzono także chórowi Canticum Iubileum.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN