To już 24 kwesta na Starym Cmentarzu. Tarnowianie ratują zabytkowe nagrobki

02.11.2017

W pierwszym dniu zebrano blisko 19 tysięcy złotych. Co roku z pieniędzy udaje się odrestaurować kilka z nich.

Jak mówią tarnowianie, to obowiązek by wspierać taką inicjatywę. – Trzeba jakoś wesprzeć władze cmentarza, bo chyba nie mają dużo pieniędzy. – To jest obowiązek każdego mieszkańca. To wręcz obowiązek obywatelski. – To już taka tradycja, a i miło patrzeć na odnowione nagrobki. – To nasza historia i tradycja, musimy ją utrzymywać jakoś – mówią mieszkańcy.

Kwestują radni, samorządowcy, aktorzy, dyrektorzy miejskich instytucji oraz przedstawiciele Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

Tarnowianie jak co roku nie zawiedli – uważa Ryszard Żądło, radny dzielnicy Starówka. – Gorące serca mieszkańców w ten chłodny i wietrzny dzień. Puszka pełna ale lekka, co oznacza, że mało bilonów, dużo banknotów, co obrazuje fakt, że tarnowianom zależy – dodaje radny.

To nasz obowiązek, by ratować tą zabytkową nekropolię – podkreśla Ryszard Żądło, radny dzielnicy Starówka. – Ponad 40 mogił wybitnych postaci wyremontowaliśmy. To jest nasza służba i obowiązek, bo kolejne pokolenia mogą się uczyć z tej otwartej księgi, jaką jest właśnie ten cmentarz – twierdzi radny.

Pieniądze na ratowanie Starego Cmentarza będą zbierane jeszcze dziś do późnych godzin wieczornych. W najbliższych dniach zostaną wytypowane groby i nagrobki, które zostaną wyremontowane.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Mieszkańcy
Ryszard Żądło
Ryszard Żądło
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN