Już dzisiaj – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

19.06.2019

Dzieci sypiące kwiatki, członkowie ruchów i stowarzyszeń ze sztandarami, dzieci pierwszokomunijne, ministranci i lektorzy, osoby duchowne oraz rzesze wiernych pójdą wspólnie w czwartkowych procesjach eucharystycznych.

Taka jest tradycja, bo od XIII wieku Kościół obchodzi w tym dniu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną Bożym Ciałem.

Jan Paweł II mówił, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. Uroczystość Bożego Ciała jest okazją, by sobie to uświadomić i dać świadectwo wobec świata, stąd też z tą uroczystością związana jest procesja – mówił ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

W Tarnowie główna uroczystość rozpocznie się o 9.00 Mszą św. na Placu Katedralnym. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN. Z powodu remontów trasa procesji będzie nieco zmieniona.

Uczestnicy uroczystości przejdą z Placu Katedralnego na ul. Kapitulną, Plac Rybny i dalej ul. Rybną, Wałową, Targową, Bernardyńską, Szeroką, znów Wałową, by wrócić przez Plac Rybny w kierunku katedry – informuje ks. Nita.

Zaraz po zakończeniu procesji zostanie odprawiona Msza św. w bazylice.

W Nowym Sączu uroczystości w parafii pw. Św. Małgorzaty rozpocznie Msza św. o 9.00. Następnie mieszkańcy wyruszą w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy wokół rynku. Także tutaj bezpośrednio po procesji będzie Msza św.

Składka w tym dniu przeznaczona jest w diecezji na hospicja.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w regionie:

 

W Dębicy główna uroczystość rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Jadwigi o godzinie 9.30. Po jej zakończeniu, wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Także przed południem na mszy o godz. 10.00 i późniejszej procesji spotkają się parafianie z kościoła św. Krzyża oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy- Latoszynie.

Do czterech ołtarzy wyruszą też wierni z kościoła Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 16.00 i Matki Bożej Anielskiej po eucharystii o godz. 17.00.

****
Tradycyjnie także ze wszystkich mieleckich parafii wyruszą uroczyste procesje, które przejdą ulicami miasta.

W parafiach Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej Nieustające Pomocy I Ducha św. procesje do czterech ołtarzy wyruszą po Mszy św. o godz. 9.00.

Pół godz. później eucharystia rozpocznie się w Bazylice Świętego Mateusza, a po niej procesja. Z tego powodu nie będzie Mszy św. o godz. 9.30 w Bazylice, w Os. Wojsław o godz. 10.00 oraz u św. Marka o godz. 11.15. Msza św. z godz. 11.00 w Bazylice będzie odprawiona bezpośrednio po zakończeniu procesji.

Z kolei parafia Św. Marka Ewangelisty swoją procesję będzie miała po Mszy św. o godz. 10.00.

****
W Bochni natomiast – w parafii św. Mikołaja Biskupa przy ołtarzu polowym o 10:30 odprawiona zostanie Msza św. prymicyjna ks. Macieja Stabrawy, który odbywał w parafii w Wielkim Poście praktykę duszpasterską. Po niej przejdzie procesja ulicami miasta.

Zakończy ją błogosławieństwo na placu sanktuaryjnym przy pomniku św. Jana Pawła II. W parafii św. Pawła Apostoła w Bochni procesja po Mszy o godz. 17.00.

****
W Brzesku w parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła uroczysta msza św. o godz. 9.00 z procesją eucharystyczną wyjdzie z kościoła od strony Rynku. Przejdzie ulicami Kościuszki, Jagiełły, Ogrodową na Plac Kazimierza Wielkiego. W kościele Miłosierdzia Bożego msza z procesją odprawiona zostanie o godzinie 10:00. Przejdzie ulicami: św. Brata Alberta, Okulickiego, Czarnowiejską i powróci przez parking plebański do ołtarza polowego.

Posłuchaj:
ks. Adam Nita
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) Wiesław Krajewski - 17.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN