Już w najbliższą niedziele odbędzie się pierwszy w Dębicy pochówek dzieci utraconych

16.10.2020

Będzie to pogrzeb 90 noworodków, które umarły na różnym etapie ciąży.

– Jest to bardzo potrzebne rodzicom, by mogli je z godnością pożegnać – zaznacza Krystyna Wolska wiceprezes Dębickiego Hospicjum Domowego. – To jest ogromny ból rodziców, który trwa. To nie jest tak, że bardzo szybo przechodzimy do codzienności. Ta żałoba czasem trwa bardzo długo, bo dziecko zostaje w szpitalu, a rodzice nie wiedzą, że mają prawo do pochówku na każdym etapie utraty tego dziecka.

Inicjatywa pochówku dzieci utraconych zrodziła się w Hospicjum Domowym działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego, a pomaga w tym urząd miejski.

– Udało się to dlatego, że burmistrz miasta podpisał stosowne porozumienie z dyrektorem szpitala oraz zarządcą cmentarza. Tym sposobem odbędzie się pierwszy pochówek, na który zapraszamy nie tylko rodziców, ale wszystkich, którzy chcą się modlić za te dzieci.

Jak podkreśla Krystyna Wolska – To będzie taki dar na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, który jest patronem hospicjum. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji rodziców dzieci utraconych. Później pochówek odbędzie się już na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej. W przyszłym roku planowane są dwa takie pochówki, w pierwszą niedzielę po 25 marca – kiedy obchodzony jest “Dzień Świętości Życia” i w niedzielę po 15 października czyli dniu “Dziecka Utraconego”.

Posłuchaj:
Krystyna Wolska
Anna Zboch, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN