Kapłani rozmawiają o niedzieli i rodzinie [ZDJĘCIA]

25.01.2019

Świętowanie niedzieli nie może zakończyć się jedynie na Mszy świętej – mówi ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. Przeżywaniu przez rodziny niedzieli z Bogiem, była poświęcona tegoroczna kongregacja duszpasterska kapłanów z diecezji tarnowskiej.

Księża od kilku miesięcy obserwują, że wolne od handlu niedziele, jednoczą rodziny.

To jedyny dzień, kiedy można poświęcić się Bogu i rodzinie – mówi ks. Władysław Pasiut, kustosz Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie. – Wszyscy po prostu kierują tę myśl, żeby w końcu niedziela była niedzielą, a nie dniem pracy. Dlatego myślę, że niedziela powinna być dla rodziny. Po pierwsze uczestnictwo we Mszy świętej, a potem bycie razem. A więc wspólny obiad, potem wspólny spacer lub wycieczka. Myślę, że to w tym kierunku powinno pójść.

Problemem, na który uwagę zwracają duchowni jest również ewangelizacja osób, które do kościoła nie chodzą.

Nie wystarczy przeżyć niedzielę, ale ważne by ją tworzyć – mówi Marcin Lewandowski, z Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii. – Najważniejsza jest niedziela, najważniejsza jest Eucharystia. Ale i tak najważniejsza w tym wszystkim jest jakość jej sprawowania. I tu była mowa jak ksiądz oczami świeckiego przeżywa sprawowaną Eucharystię. Tu jest wspólna troska o to, jako księży, ludzi świeckich czy ludzi kościoła, o to żebyśmy w odpowiedni sposób przeżywali tę niedzielę. Ale również w odpowiedni sposób ją tworzyli.

Na spotkaniu przedstawiono postulaty parafialnych zespołów synodalnych związane ze świętowaniem niedzieli. Wierni podkreślają przede wszystkim znaczenie parafii, która powinna być rodziną rodzin.

Posłuchaj:
Ks. Władysław Pasiut
Marcin Lewandowski
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN