Kard. Luis Antonio Tagle: Nigdy nie zapominajmy o człowieku

12.09.2018

– Nigdy nie zapominajmy o człowieku – apeluje do kapłanów kardynał Luis Antonio Tagle. Gość z Filipin głosi rekolekcje dla ponad pół tysiąca duchownych z diecezji tarnowskiej.

Zdaniem kardynała nie tylko dla dzieci i i młodzieży komputer i komórka są ważniejsze niż drugi człowiek. Jak dodał, ludzie często patrzą na siebie w kategoriach wartości rynkowej. -A jak my patrzymy na naszych parafian? – pytał kapłanów kard. Tagle. -Jesteśmy pouczani przez Jezusa, aby nigdy nie zapomnieć o człowieku, aby nigdy człowieka nie zastępować niczym, nawet tak ważnymi dla nas wartościami jak pieniądze, zaszczyty i prestiż – nauczał.

Podczas konferencji kardynał mówi o współczesnych kontekstach społeczno – kulturowych w świecie, które mają wpływ na lokalny Kościół. Wskazuje m.in. na wzrost populizmu, uzależnienia, migracje. Kardynał uwrażliwiał kapłanów, że dzisiaj wiele osób woła o solidarność.

– W Japonii główną przyczyną śmierci młodych ludzi są samobójstwa. Już nie choroby, wypadki, ale samobójstwa. Ci ludzie nie widzą żadnego sensu życia, chociaż ich rodziny są bogate. Z samobójstwem można połączyć dokuczanie. Wielu młodych dręczy innych, wielu młodych przeżywa gniew i wyżywa się na swoich kolegach. W jaki sposób stawiamy czoła tym zjawiskom ?– pytał duchownych kardynał Tagle.

Posłuchaj:
kardynał Luis Antonio Tagle
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN