W klasztorze sióstr klarysek duchowni i wierni modlili się o dar powołań

02.02.2019

Siostry, zakonnicy i bracia z całej diecezji tarnowskiej spotkali się z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Duchowni modlili się przede wszystkim o dar powołań i dziękowali za posługę zakonnic i zakonników.

W przeddzień Dnia Życia Konsekrowanego wierni i duchowni spotkali się na nieszporach w klasztorze sióstr klarysek w Starym Sączu. Jak przekonują siostry z Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Sióstr Miłosierdzia w Piwnicznej-Zdroju, dla nich jest to szczególny czas dziękczynienia. – Dziękuje za dar powołania i za dar życia, że mogę tu jeszcze przyjechać. To dziękczynienie za ten pomysł Pana Boga, żebym codziennie mogła stawać się świętą. 

Osoby konsekrowane to głównie zakonnicy i zakonnice. Składają one najczęściej śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Biskup Stanisław Salaterski, który przewodniczył nieszporom zwraca również uwagę na modlitwę o powołania. – Jest to kwestia życia całej wspólnoty wierzących. Rodziny nie mogą widzieć w tym, że Bóg powołuje córkę czy syna do życia zakonnego, kary czy tragedii. Jest to wyróżnienie i zaszczyt, dlatego powinno wspierać się młodego człowieka w tym aby podjął to zaproszenie i w nim wytrwał.

Biskup przypomina też że, zakonnice oprócz modlitwy pomagają również ubogim i chorym oraz pracują na rzecz parafii.

Jednak brak powołań dotyka również starosądeckie klaryski. W zakonie są jedynie dwie nowicjuszki, a siostry pamiętają czasy gdy zakon był przepełniony, ze względu na nowe przyjęcia.

Ksiądz Stanisław Śliwa, kapelan klarysek, podkreśla też znaczenie modlitwy, którą siostry otaczają wszystkim mieszkańców diecezji.  – To jest ich misja i zadanie, dlatego to miejsce jest jest jak najbardziej słuszne, aby przeżywać tutaj takie uroczystości. 

Główne uroczystości związane w Dniem Życia Konsekrowanego odbyły się dziś (2.02) w Tarnowie. Siostry, zakonnicy i bracia spotkali się w Katedrze na Mszy Świętej, której przewodniczył bp tarnowski Andrzej Jeż.

Posłuchaj:
bp. Stanisław Salaterski
siostry szarytki
ks. Stanisław Śliwa
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN