Kolejny koncert organowy odbędzie się w parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

21.07.2021

Wydarzenie, które będzie transmitowane na antenie RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz już w niedzielę, 25 lipca o 19.00.

Tym razem elementem spajającym koncertu jest Paryż, miasto, które od pokoleń inspiruje artystów – powiedział w rozmowie z RDN proboszcz parafii ks. Stanisław Cyran.

– Wszyscy kompozytorzy dzieł, które zostaną zaprezentowane związani byli z konserwatorium paryskim, niektórzy jako studenci, inni również jako wykładowcy. W Paryżu na początku XX wieku obecny był przekrój wszystkich ówcześnie istniejących prądów stylistycznych od epigonów romantyzmu poprzez impresjonistów, neoklasyków po twórców posługujących się już bardziej nowatorskimi środkami kompozytorskimi. Utwory wybrane na koncert przybliżą, przynajmniej część ówcześnie istniejących nurtów.

Twórcy kompozycji organowych, które zostaną zaprezentowane to prawdziwi wirtuozi instrumentu – zwraca uwagę ks. Stanisław Cyran.

– Ich utwory znacząco przyczyniły się do rozwoju techniki gry organowej i są wykonywane przez znakomitych muzyków na całym świecie. W programie usłyszymy kompozycje Maurice’a Durufle, Claude’a Debussy’ego, Marcela Dupre, Camille’a Saint-Saensa oraz Eugene’a Bozza. Wykonawcami będą Jan Mroczek (organy) oraz Michał Poniżnik (klarnet).

Przypomnijmy, koncert 25 lipca o 19.00 z kościoła parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej będzie transmitowany na antenie RDN.

Drugi koncert organowy jest realizowany w ramach projektu “Muzyka religijna – cykl koncertów w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej”.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego we współpracy ze starostwem powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej.

Posłuchaj:
ks. Stanisław Cyran
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN