Komisja Małżeństw i Rodzin V Synodu Diecezji Tarnowskiej rozpoczęła obrady

22.05.2018

Modlitwa w rodzinie jest wciąż praktykowana, choć nie tak jak przed laty – mówią Anna i Jerzy Talarowie, z Komisji Małżeństw i Rodzin V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Małżeństwo z Nowego Sącza stworzyło ankietę oraz konspekt, w którym zawarte są badania o tym jak się modlimy oraz dlaczego i jak powinna wyglądać modlitwa rodzinna.

Z danych wynika, że tylko 22 % uczniów w wieku od 16-19 lat wciąż praktykuje wspólną rodzinną modlitwę, a niecałe 50% modli się indywidualnie. Ankietę przeprowadzono wśród prawie 240 uczniów w jednej z sądeckich szkół.

– Chcemy działać skutecznie, dlatego zaczęliśmy właśnie od filarów prawdziwej katolickiej rodziny, czyli od rozmowy z Bogiem – dodaje Anna Talar. – Przyglądaliśmy się zwyczajom rodziny i zrobiliśmy badania w jednej ze szkół średnich. Uczniowie w większości mówili, że bardzo chcą się modlić, uważali, że jest to bardzo ważne, że to scala rodzinę, bo jest to czas poświęcony dla nich wszystkich. Ubolewali jednak, że taka wspólna modlitwa jest tylko przy wspólnych uroczystościach, a widzą jej sens w życiu codziennym – mówi.

Synod nie skupia się tylko na samej modlitwie. Komisja podzielona jest na pięć zespołów, a każdy z nich zajmuje się innym spektrum rodziny. Jednym z nich są narzeczeni.

Dzisiejsze pary różnią się od tych, które były nawet kilka lat temu – mówi Magda Kleczyńska, która także należy do Komisji Małżeństw i Rodzin V Synodu Diecezji Tarnowskiej. – Coraz więcej jest par, które mieszkają ze sobą przed ślubem, które posiadają dzieci już i z takim stażem bycia ze sobą przychodzą właśnie, żeby wziąć ślub w kościele katolickim. Nasze zadania w tym kontekście także się zmieniają – mamy nadzieję, że też uda nam się sprostać tym nowym wymaganiom i wyjść tym osobom naprzeciw – dodaje.

Komisja Małżeństw i Rodzin V Synodu Diecezji Tarnowskiej skupia ponadto uwagę także na małżonkach, osobach samotnie wychowujących dzieci, związkach niesakramentalnych i rodzinach emigracyjnych.

Posłuchaj:
Anna Talar
Magda Kleczyńska
Wydawca, Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN