Konkurs o bł. Karolinie rozstrzygnięty [ZDJĘCIA, WIDEO]

24.06.2020

W podtarnowskiej Zabawie odbył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego “Błogosławiona Karolino, Świeć Nam Przykładem”. Tematem tegorocznego konkursu był cytat z nauczania św. Jana Pawła II: “Chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich staje się CHLEBEM ŻYCIA.”

Na 125 nadesłanych prac, w tym 73 plastycznych i 52 poetyckich, nagrodzonych zostało aż 49.

Prace bardzo często odnosiły się do przeżyć związanych z obecna sytuacja epidemiczną – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor szkoły w Woli Radłowskiej.

– Zdecydowanie to był inny konkurs niż poprzednie, ruszaliśmy w momencie, kiedy ogłoszono pandemię. Wydawało się, że nie będzie oddźwięku. Tych prac przyszło mniej niż w poprzednich latach, ale są bardzo dopracowane. Mieliśmy tę wytęsknioną komunię. Prace pięknie odzwierciedlały ten fakt, że dzieci w tym roku faktycznie wyczekiwały Pierwszej Komunii Świętej. 

Prace konkursowe zostały przysłane z sześciu województw, w czterech kategoriach wiekowych od wieku przedszkolnego do osób dorosłych.

Wśród nagrodzonych była między innymi rodzina Baranów z Białkowa oraz Marysia i Ania Emilewicz z Krakowa.

– Na co dzień mieszkamy w województwie lubuskim, ale ja pochodzę z Tarnowa. Nasi chłopcy wzięli udział w konkursie. To była dla nich piękna przygoda – tak czy inaczej coś w domu tworząc, rysując, móc ukierunkować tę uwagę na błogosławioną Karolinę i treści z nią związane. Cieszymy się, że możemy tu być.

– Jesteśmy z Krakowa. Konkurs wydał nam się interesujący, zaproponował nam go nasz opiekun. Zajęłyśmy pierwsze miejsce ex aequo w kategorii plastycznej. Praca przestawiała błogosławioną Karolinę, to, czym się zajmowała, jak pracowała na wsi. To był witraż.

Błogosławiona Karolina inspiruje też seniorów. Anna Słowik z Twórczego Klubu Seniora działającego przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie brała udział w konkursie już po raz trzeci.

– Namalowałam obraz papieża, który trzyma chleb. Przeżywałam to, bo to jednocześnie rocznica urodzin papieża i zaznaczyłam to w pracy. To był też czas pandemii, więc było to też dla mnie przeżycie osobiste.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Decyzją Barbary Nowak laureaci w kategorii wiekowej V-VIII otrzymali dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich.

Organizatorem konkursu jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło radio RDN.

a

Posłuchaj:
Jadwiga Bieś
Uczestnicy
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN