Kościół powinien być bardziej męski

24.06.2020

Od roku spotykają się, poznają siebie i rozmawiają o męskich sprawach. Mężczyźni św. Józefa z Limanowej świętują pierwszą rocznicę powstania wspólnoty.

Na comiesięcznych spotkaniach nie brakuje modlitwy. Wspólnota korzysta z tzw. materiałów pilotażowych, członkowie są zobowiązani do codziennej modlitwy do św. Józefa. Jest ich patronem nie tylko z nazwy, ale stał się także ich przewodnikiem.

Święty Józef jest konkretnym przykładem – mówi opiekun grupy ks. Rafał Słomba.

– Święty Józef pokazuje, że życie mężczyzny to także wysiłek. Nie tylko sielanka, jak widzimy np. św. Józefa na obrazach, to jest też utrudzenie. To odkrywamy, że bycie mężem, ojcem to są konkretne zadania, które realizują na drodze swojego powołania przez prace, obowiązki, w rodzinie.

Jak mówi jeden z członków wspólnoty Mariusz Pytel, Kościół powinien być bardziej męski.

– Powinien mieć wzorzec męski, żeby być silnym. Kobieta jest uczuciowa, mężczyzna jest tym konkretnym. Mężczyzna powinien odpowiadać za tę wspólnotę, czyli musi być odpowiedzialny. To jest to, czego nam w dzisiejszych czasach brakuje. Jesteśmy nieodpowiedzialnymi mężczyznami. Ta wspólnota pomaga się tego nauczyć.

Mężczyźni tez potrzebują się wygadać – mówią Jakub Trojanowski i Józef Węgrzyn.

– Ta wspólnota jest szczególna. Gromadzi mężczyzn, a my też mamy wspólne tematy, przeżycia. Inne myślenie niż kobiety. Między mężczyznami łatwiej jest znaleźć wspólny jeżyk, podzielić się doświadczeniami. – Można się oderwać od tego codziennego życia i doświadczyć czegoś nowego.

Wspólnota Mężczyzn św. Józefa w Limanowej liczy ok. 30 członków. Spotykają się w ostatni wtorek miesiąca, o godzinie 19:00.

Posłuchaj:
ks. Rafał Słomba
Członkowie
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Chmura
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN