Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

19.06.2020

To dzień modlitw o uświęcenie życia kapłańskiego.

Jestem szczęśliwym kapłanem od 16 lat – mówi ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny w tarnowskim seminarium.

– Każdego dnia dziękuję Panu Bogu przez Serce Pana Jezusa za ten dar, którym mnie obdarzył. Św. Jan Maria Vianney mówił, że kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego i rzeczywiście inaczej być nie może powiem więcej inaczej nawet nie wolno. W kapłaństwie najpierw jest modlitwa, czerpanie z Serca Jezusa miłości, którą kapłan daje innym, do tego jest powołany. Szczególnie ludziom zagubionym i tym, którzy utracili sens istnienia.

O kryzysie kapłaństwa, klerykalizmie i wzorze świętego kapłana dziś na antenie radia RDN w Dniu Modlitw o Świętość Kapłanów.

Gościem Pulsu Regionu po godzinie 16:00 będzie ks. Artur Ważny, ojciec duchowny diecezji tarnowskiej.

– Kościół zawsze żył z kryzysu, tylko umiejętnie, pod działaniem Ducha Świętego, umiał z tego wychodzić i wykorzystywać ten trudny czas. To, co ważne, to dobrze zdiagnozować sytuację i po prostu z tego wyjść, bo Ewangelia jest na każdy czas, bycie kapłanem jest na każdy czas. Zawsze były jakieś kłopoty, czy zewnętrzne, czy wewnętrzne. Myślę, że dzisiaj ten kryzys wypływa z takiego wewnętrznego pogubienia wielu z nas jako chrześcijan, a co dopiero jeszcze jako kapłanów – mówi.

Zdaniem ks. Artura Ważnego, „klerykalizm w Kościele rozsypuje się i to jest bardzo dobry, choć bolesny zarówno dla świeckich, jak i kapłanów proces.”

Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, jako uroczystość liturgiczna, zostało ustanowione przez papieża Klemensa XIII 6 lutego 1765 roku. Uroczystość tę rozszerzył na cały Kościół papież Pius IX w 1856 roku.

Posłuchaj:
ks. Tomasz Rąpała
Artur Ważny
Ewa Biedroń, Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN