Kościół tarnowski w 2020 roku

31.12.2020

Jaki był 2020 rok dla Kościoła tarnowskiego? Z okazji kończącego się roku przypominamy kilka najważniejszych wydarzeń.

Pandemia utrudnia nam życie, także to religijne. Ostatnie miesiące to obostrzenia sanitarne, narodowa kwarantanna, limity w kościołach. To także dla większości z nas Wielkanoc bez pójścia do kościoła. 1 i 2 listopada nie mogliśmy odwiedzić cmentarzy. Wcześniej były też wytyczne mówiące o tym, że w pogrzebach może uczestniczyć tylko do pięciu osób. Mimo wielu ograniczeń sprawowano Msze św. i sakramenty.

Pandemia pokazała także, że potrafimy się zjednoczyć i pomagać. Ciepłe posiłki, pomoc w zakupach, opieka nad bezdomnymi i seniorami – Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadziła wiele działań charytatywnych. Tymczasem parafianie z Męciny po śmierci proboszcza chcieli go uczcić i zbierali pieniądze na sprzęt medyczny. Niedawno na oddział intensywnej terapii limanowskiego szpitala trafiły respirator i kardiomonitor.

Sprzęt ze zbiórki w Męcinie trafił właśnie do szpitala

Ponadto księża i siostry zakonne pomagali w opiece nad chorymi. Tak było m.in. w bocheńskim DPS-ie, gdzie wolontariuszami zostali siostry dominikanki, dominikanie i tarnowski misjonarz ks. Piotr Dydo – Rożniecki. Za swoją postawę otrzymali później nagrodę Totus, czyli katolickiego nobla.

Czas epidemii jest dla nas wielką szansą – mówi siostra s. Aleksandra Zaręba, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. – Miłosierdzie to jest taka twórcza miłość połączona ze współczuciem czyli współodczuwaniem, która rodzi się we wrażliwym sercu. Wiele słyszymy, że po pandemii obudzimy się w innym świecie, nie będziemy już tacy sami. Pan Bóg z największego zła potrafi wyprowadzić dobro i myślę, że też to zrobi. W jakiś sposób ta sytuacja zmusza nas do większej refleksji nad sobą. Ten czas jest również ogromną szansą – powiedziała.

W sierpniu w formie sztafety udało się zorganizować Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Każdego dnia kolejny odcinek pokonywały inne grupy, a wieczorem pielgrzymi wracali do domów.

– Wspaniale, to taki spacerek, troszeczkę słoneczko nam przygrzewa, ale jest bardzo miło i sympatycznie. To nie jest tylko jeden dzień, ale można dalej pielgrzymować duchowo jak już wrócimy do domów – mówili pielgrzymi.

Kiedy z różnych powodów nie możemy iść do kościoła, z pomocą przychodzą nam media, które transmitują Msze, nabożeństwa, spotkania modlitewne.

W homiliach biskupi i kapłani często przypominają nam, że nie jesteśmy sami, bo Chrystus jest naszą nadzieją. Duchowni zachęcają, żebyśmy wykorzystali tę trudną sytuację także jako czas rekolekcji.

Bardzo konieczna jest w tych trudnych czasach solidarność między nami, dobra wola, wzajemna życzliwość. To wszystko uczy nas, w jaki sposób w sytuacji epidemii pokonywać własny egoizm, nie myśleć tylko o sobie, pomagać ludziom, wspierać najbliższych; a nade wszystko, jak mierzyć się z kruchością naszego życia – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w jednej z homilii.

Mimo pandemii udało się także zorganizować synodowanie online czy spotkanie dla młodych Synaj. Ponadto odbyły parafialne odpusty, a we wrześniu 100-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej. Wielki jubileusz w sanktuarium został połączony ze świętem plonów województwa podkarpackiego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Dziękujmy Bogu, że możemy tu być i przeżywać wspólnie tą wielką uroczystość – mówił podczas kazania były metropolita krakowski.– Dzisiaj nie tylko wspominamy, ale dziękujemy Bogu, że sami uczestniczymy w tej wielkiej, najważniejszej rzeczywistości. Jesteśmy dziećmi Bożymi, stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, a więc stworzeni do życia i miłości. Takie jest nasze ostateczne przeznaczenie, niezależnie od tego jak trudną i wyboistą jest nasza droga na ziemi – powiedział kardynał.

W 2020 roku przeżywaliśmy także setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. W diecezji świętowano 25-lecie reaktywacji Akcji Katolickiej. Ponadto w tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce obchodziło 30-lecie reaktywacji.

Oprócz pandemii zmagaliśmy się w regionie ze skutkami wielkiej wody i znów z pomocą pospieszyła Caritas Diecezji Tarnowskiej. W czerwcu woda zalała bowiem m.in. domy, kościoły, sklepy, drogi i pola.

Ostatnie tygodnie to także czas dyskusji o aborcji i prawach kobiet. Podczas jednej z rozmów na antenie radia RDN, ks. Artur Ważny powiedział, że gdyby przy kobiecie stanął mężczyzna to nie byłoby dramatu aborcji – mówił kapłan, który prowadzi rekolekcje dla kobiet, które usunęły ciążę.

– To są wielkie dramaty i często kobieta jest bardzo samotna. Myślę, że samotność jest w dużej mierze tym argumentem i odkrywam to po tych rozmowach, ale też po tym co mówi Kościół. Dla mnie fenomenalne jest stwierdzenie Jana Pawła II, który w “Familiaris consortio” mówi o tym jakie są zadania mężczyzny, ojca. Jako pierwsze zadanie podaje troskę o życie poczęte – mówił radiu RDN ks. Artur Ważny.

Radosne i zarazem historyczne chwile przeżywaliśmy w grudniu. Przed świętami z Watykanu przyszła do diecezji wiadomość, że ks. Artur Ważny został nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.

Dziś chcę podziękować za wiarę, którą otrzymałem we wspólnocie Kościoła – mówił kapłan podczas ogłoszenia nominacji. – Chcę podziękować za umacnianie i rozwijanie jej przez rodziców, rodzeństwo, kapłanów, których spotykałem, księży biskupów i wspólnoty, z którymi było mi dane pracować, one też mnie karmiły wiarą nadzieją i miłością. Dziś nie rozumiem, ale wiemy, że wiara rozumie wtedy, kiedy zaczyna się poruszać. Zaczyna widzieć, kiedy wchodzi w przestrzeń otwieraną przez Słowo Boże, przez nauczanie Kościoła. Ufam, że razem z wami będę coraz bardziej rozumiał o co chodzi w tym, co Pan Bóg wymyślił. Dziś pokornie proszę o modlitwę i chcę podziękować za zaufanie. Do zobaczenia na drogach wiary – dodał.

Jest to czternasty biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie planowane w styczniu staną się zapewne jednym z ważniejszych wydarzeń dla Kościoła tarnowskiego w Nowym Roku.

Posłuchaj:
s. Aleksandra Zaręba
Pielgrzymi
bp Andrzej Jeż
kard. Stanisław Dziwisz
ks. Artur Ważny
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN