Kryzys może być czasem oczyszczenia

30.10.2020

O sytuacji kościoła w Polsce i Stanach Zjednoczonych, o nowych powołaniach w Seminarium świętych Cyryla i Metodego w Krakowie, ale też o pracy polskich księży w Ameryce mówili w Pulsie Regionu rektor seminarium ks. Mariusz Gajewski oraz kanclerz Ośrodka Polonijnego w Orchard Lake ks. Mirosław Król.

Sytuacja Kościoła w Ameryce jest złożona – mówi ks. Mirosław Król. – Amerykańscy katolicy bardzo szanują księży – dodaje. – Wyjechałem do Ameryki 27 lat temu i widzę, że zmieniło się to nastawienie do księdza, szczególnie w ostatnich dniach, nie wchodząc w kwestie polityczne. Bardziej tam, w Ameryce odczuwam pewien respekt, szacunek, że jestem kapłanem, że opuściłem swój kraj. To jest ciekawe i to jest to, co się zmieniło.

Co roku do Stanów Zjednoczonych, do Ośrodka Polonijnego w Orchard Lake wyjeżdża kilka, kilkanaście osób, aby formować się w tutejszym seminarium.

Pierwszym przystankiem jest Kraków – mówi rektor ks. Mariusz Gajewski. – Niezależnie od pogody, systemu, sytuacji to Bóg powołuje i jeżeli znajdzie się młody, odważny kandydat, aby odpowiedzieć na głos powołania to z pewnością stoi przed nim wielka przygoda. Dla mnie kapłaństwo to przygoda życia. To jest służba, jak mówił Jan Paweł II, dla innych. Na samym początku formacji mówię klerykom, że Kraków, czy później Orchard Lake są tylko przystankiem – ważnym, ale oni muszą iść dalej: do ludzi, diecezji, parafii, aby im służyć.

W tym roku rozpoczęło formację w Krakowie 6 kandydatów, a do Stanów Zjednoczonych wyjechało 7 kleryków, w tym jeden diakon.

Historię krakowskiego seminarium i ośrodka w Orchard Lake znajdzie na stronie www.wsd-scm.pl. Tam także kontakt i informacje dla kandydatów.

Posłuchaj:
ks. Mirosław Król
ks. Mariusz Gajewski
Cała rozmowa
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Otwórz serce dla Leonka - charytatywny koncert w Tuchowie
play
Słowo za słowo (M) - Filip Musiał
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN