Ks. Jerzy Jurkiewicz: Niefortunnie się stało, że na przekazywany obraz nałożyły się aż trzy ujęcia

29.03.2021

Proboszcz sądeckiej bazyliki zabiera głos w sprawie kontrowersyjnych medialnych publikacji dotyczących transmisji internetowej Mszy świętej.

Niefortunnie się stało, że na przekazywany obraz nałożyły się aż trzy ujęcia – mówi radiu RDN ks. Jerzy Jurkiewcz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wczoraj w mediach pojawiły się informacje, że podczas transmisji Mszy św. z bazyliki, doklejono obraz z pustymi ławkami.

W kościele trwa remont generalny. Rodzi to również konieczność zmiany miejsca celebracji nabożeństw, a co za tym idzie modyfikacji ustawienia kamer – dodaje proboszcz parafii.

– Nowa rzeczywistość pociągnęła za sobą zmianę umiejscowienia kamer. Niefortunnie się stało, że na przekazywany obraz nałożyły się inne ujęcia. Stało się to bez żadnego intencjonalnego zamiaru ukrywania czegokolwiek bądź manipulowania przekazem – jak to sugerowały niektóre media wyciągając z zaistniałej sytuacji sensacyjne, co pochopne i nieuprawnione wnioski. Rozumiem, że w tym trudnym czasie pandemii uwaga wielu osób jest szczególnie skoncentrowana na miejscach zgromadzeń, jednakże to nie uprawnia do wypowiadania pochopnych wniosków bez weryfikacji – powiedział proboszcz.

Księża z parafii św. Małgorzaty ubolewają nad tym, co się wydarzyło i przepraszają wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób poczuli się tym dotknięci czy zniesmaczeni.

Na stronie internetowej parafii zostało opublikowane oświadczenie.

 

OŚWIADCZENIE

Odnośnie do zdarzenia, które miało miejsce 28 marca 2021 r., oświadczamy co następuje. W bazylice trwa remont generalny. Staramy się usilnie, aby nie ograniczał on życia liturgiczno-sakramentalnego. Prace remontowe, siłą rzeczy, wymuszają jednak wyłączanie poszczególnych przestrzeni świątyni z dostępu wiernych. Rodzi to również konieczność zmiany miejsca celebracji nabożeństw, a co za tym idzie modyfikacji ustawienia kamer.

W bieżącej chwili prezbiterium bazyliki jest całkowicie wyłączone z kultu i odgrodzone folią, a liturgia sprawowana jest przy ołtarzu ustawionym pośrodku kościoła. Nowa liturgiczna przestrzeń pociągnęła za sobą zmianę umiejscowienia kamery. Niefortunnie się stało, że na przekazywany obraz nałożyły się aż trzy ujęcia. Stało się to jednak bez żadnego intencjonalnego zamiaru ukrywania czegokolwiek bądź manipulowania przekazem – jak to sugerowały niektóre media wyciągając z zaistniałej sytuacji tyleż sensacyjne, co pochopne i nieuprawnione wnioski. Niemniej jednak szczerze ubolewamy nad tym, co się wydarzyło i przepraszamy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób poczuli się tym dotknięci czy zniesmaczeni.

Nadmieniamy, iż mimo naszych najlepszych starań, niejednokrotnie zdarzały się przerwy czy zakłócenia w transmisjach liturgicznych. Środki techniczne same z siebie bywają nieprzewidywalne a cóż dopiero, kiedy przychodzi im funkcjonować w ciągle zmieniających się warunkach mobilno-remontowych.

Pragniemy podkreślić, iż od samego początku pojawienia się pandemii bazylika funkcjonuje w reżimie sanitarnym, co jest podwójnie wymagające w kontekście remontu. Z tej perspektywy wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim parafianom i pielgrzymom za ich cierpliwą wyrozumiałość, która umożliwia kultyczne życie naszego sanktuarium mimo wszelkich trudności i wyzwań, jakie niosą pandemia oraz kompleksowe prace renowacyjne.

W imieniu duszpasterzy bazyliki
ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz

Posłuchaj:
ks. Jerzy Jurkiewicz
Ewa Biedroń, Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN