Ks. Piotr Dydo-Rożniecki: – Moi parafianie są apostołami

02.12.2021

– Mamy małą wspólnotę, która bardzo angażuje się w życie parafii – tak o swojej posłudze w Kazachstanie mówi ks. Piotr Dydo-Rożniecki. Tarnowski misjonarz, gość audycji Rozgryźć Kościół opowiadał słuchaczom Radia RDN, że w Kazachstanie trzeba otwierać się na drugiego człowieka, niezależnie od religii.

To kraj, gdzie żyje 150 narodowości, katolików jest mało. Większość mieszkańców to wyznawcy islamu.

Tarnowski misjonarz jest proboszczem w Kulsarach. Mieszka tam 60 tys. osób. Ks. Piotr Dydo-Rożniecki ma 22 parafian.

Jak podkreśla, w kraju, gdzie krzewiony był ateizm, ważne jest świadectwo małych wspólnot.

– Ludzie czytają w kościele, czasami śpiewamy ze śpiewników wszystkie zwrotki pieśni, spotykamy się na katechezie a po niedzielnej Mszy św. na herbacie. Kiedy ludzie idą do swoich środowisk to zapraszają kolejne osoby, bo kult religijny w Kazachstanie jest możliwy tylko do ogrodzenia kościoła. Moi parafianie są apostołami poprzez swoje świadectwo. Często młodzi mówią ‘widzę jak moja koleżanka zmieniała się w Kościele, też przyjdę zobaczyć’ – dodaje misjonarz.

Już w niedzielę będziemy obchodzić XXII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

Do warszawskiego biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie napływają prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. W roku 2021 zostało już zrealizowanych 221 próśb, na kwotę 2 147 299.20 złotych, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.

Na powyższą kwotę składają się między innymi dotacje na budowę nowych świątyń, odbudowę oraz renowację kościołów oraz sal katechetycznych.

Mimo pandemicznych ograniczeń, udało się wesprzeć organizację letniego wypoczynku połączonego z formacją dla dzieci i młodzieży, a nawet dla osób starszych czy bezdomnych.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN