Ks. Stanisław Garnczarski: “Uroczystość Bożego Ciała to wyznanie naszej wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii”

15.06.2022

Uroczyste procesje do czterech ołtarzy, tłumy wiernych, dzieci sypiące kwiaty – w czwartek, 16 czerwca, w liturgii przeżywamy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwaną popularnie Bożym Ciałem.

Jak przypomina ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie, ks. Stanisław Garnczarski, uroczystość ta wyrosła z pragnień samych wiernych.

– Uroczystość Bożego Ciała została zainicjowana oddolnie, przez wiernych. XII, XIII wiek to był czas, kiedy kult Eucharystii bardzo się rozwijał. Były wtedy objawienia Pana Jezusa różnym osobom. Wierni też chcieli zobaczyć Ciało Eucharystyczne Pana Jezusa i w XII wieku Kościół wprowadził Podniesienie w czasie Mszy św. Wcześniej nie było ukazywania postaci Chleba konsekrowanego czy kielicha z Krwią Pana Jezusa.

Ks. Garnczarski podkreśla, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest manifestacją wiary Kościoła w żywą i prawdziwą obecność Jezusa w Eucharystii.

– Święto Bożego Ciała to jest święto wyznania wiary w obecność Pana Jezusa w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Kościół wychodzi z tą manifestacją wiary poza świątynie. Idzie ulicami miast, wiosek, pośród domów. Pan Bóg chce błogosławić wiernych i wierni Go zapraszają, idą z Nim. Pokazują, że prawdziwie wierzą w Jego obecność i chcą Mu oddawać cześć.

Główne uroczystości w Tarnowie rozpocznie Msza św. o godz. 9 na Placu Katedralnym pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża. Będzie ona transmitowana na antenie Radia RDN.

Po Mszy św. wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN