
KSM to styl życia – jubileusz 25-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej [ZDJĘCIA]
W sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie spotkali się młodzi z całej diecezji zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Świętowali swoje 25. urodziny.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego, który opierając się o słowa papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie przypomniał, że młodzi, na wzór Maryi, powinni być ludźmi wpływowymi Boga.
– Stajemy się ludźmi wpływowymi Boga, ponieważ odczytujemy swoje powołanie. Stajemy się ludźmi wpływowymi Boga, ponieważ jesteśmy strażnikami korzeni dobra, ideałów, wartości i poświęcenia.
Patronami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są bł. Karolina Kózka i św. Stanisław Kostka. To właśnie w ich wizerunki zostali wpisani KSM-owicze na urodzinowej mozaice. Odsłonięcie nastąpiło podczas jubileuszowej gali w Hotelu “Zabawa”.
Czym KSM różni się od innych stowarzyszeń? Jak mówił podczas gali ks. Marcin Baran, Diecezjany Asystent KSM, tym, że jest ono stowarzyszeniem katolickim.
– Bycie Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oznacza, że cokolwiek otrzymaliśmy czujemy – przyjmujemy to jako dar Pana Boga, ale też nie chcemy na swoją chwałę, ale na konkretną chwałę te dary wykorzystać.
Jak twierdzą młodzi, KSM to styl życia.
– KSM uczy życia we wspólnocie, wychodzenia do ludzi, ale także zapraszania innych do grupy. – Być KSM-owiczem to służyć Bogu i Ojczyźnie. Modlić się, być patriotą. – Być KSM-owiczem to pomagać ludziom, nowych ludzi poznawać. Być KSM-owiczem to po prostu dobrze bawić się z Chrystusem.
Czy warto być KSM-owiczem? Młodzi, bez wahania, odpowiadają, że warto.
– Oczywiście, że tak. To ma też dużo plusów. Oprócz tego, że żyjemy we wspólnocie, to też zbliżamy się do Boga, uczymy się głębszej modlitwy. – Warto, ponieważ to jest spełnienie wobec Ojczyzny – święty dług. To jest coś niesamowitego. – Oczywiście. Każdy to odkrywa dla siebie. Jestem KSM-owiczem i uważam, że warto, bo rozwijam swoje talenty.
Po części oficjalnej gali, przedstawieniu i urodzinowym torcie, krokiem poloneza młodzież rozpoczęła jubileuszowy bal.