List pasterski o katechezie rodzinnej

29.11.2020

Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – przypomina biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Adwentu. Jest on poświęcony katechezie rodzinnej.

Biskup podkreśla, że dzieci potrzebują dobrego przykładu, ‘bowiem z wiarą i postawą religijną jest tak, jak z każdą cnotą – nie zadziała, jeśli dziecko nie poczuje, że rodzice są w tym autentyczni’.

W liście pasterskim biskup stwierdza, że zasmuca bardzo fakt, że młodzi ludzie, którzy przeszli przez wiele lat formacji katechetycznej, coraz częściej wypierają się Ewangelii oraz wartości, które z niej płyną, jak chociażby fundamentalnej prawdy o godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Bp Andrzej Jeż napisał, że katecheza w rodzinie to przede wszystkim dawane dzieciom świadectwo wiary rodziców, którzy starają się wprowadzać swoje dzieci w codzienną modlitwę, we wspólne uczestnictwo w Eucharystii, w przystępowanie do regularnej spowiedzi świętej, w podejmowanie rozmów na tematy religijne, w celebrowanie w ramach rodziny różnych form pobożności i zwyczajów chrześcijańskich. – Katechizując w ten sposób dzieci rodzice sami umacniają się w własnej wierze i rozwijają duchowo – czytamy w liście.

Biskup podkreśla, że budując nowy dom warto pamiętać o symbolach religijnych w przestrzeni architektonicznej. Ponadto bp Jeż zachęca do skorzystania z przygotowanych na Adwent programów i audycji religijnych, rodzinnego czytania Pisma Świętego, adoracji Najświętszego Sakramentu, przystępowania do spowiedzi świętej przez cały Adwent, pomocy potrzebującym, a także do wspólnego rodzinnego przygotowania szopki bożonarodzeniowej na zewnątrz lub wewnątrz domu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN