Medale „Benemerenti” dla ks. Mroczka i s. Gurby

13.11.2017

Dwie osoby z diecezji tarnowskiej zostały nagrodzone medalami „Benemerenti in Opere Evangelizationis” za szczególne zasługi w dziele misyjnym.

Ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego dostał medal za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom.

Podczas uroczystości powiedział, że medal jest zasługą całej parafii i właśnie jej go dedykuje, bo na to zasłużyła.

Natomiast  siostra Anna Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej otrzymała medal  w kategorii pomoc modlitewna i duchowa. Nagrodzono ją za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą. Zakonnica pochodzi z Grybowa, była na misjach w Zambii, gdzie uległa wypadkowi. Od lat porusza się na wózku inwalidzkim.

W imieniu zakonnicy medal odebrała jej rodzona siostra – również służebniczka starowiejska.

Medale wręczono podczas uroczystej gali z okazji 50-lecia działalności Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przekazał uczestnikom jubileuszowej gali pozdrowienia i gratulacje papieża Franciszka.

W gronie wyróżnionych znaleźli się także m.in. abp Edmund Piszcz, abp Wojciech Ziemba, abp Wiktor Skworc, misjonarka Zofia Kusy, która przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w Brazylii, ks. Wacław Kuflewski, misjonarz w Zambii. Kapituła przyznała również medale „Benemerenti” w kategorii „informacja medialna”. Doceniony został m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Posłuchaj:
Ks. Krzysztof Czermak
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN