Medal “Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla tarnowianki, Elżbiety Wryk [ZDJĘCIA]

23.10.2019

Była misjonarka świecka diecezji tarnowskiej otrzymała medal pod takim tytułem przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Wręczono go w Warszawie.

Elżbieta Wryk 14 lat spędziła w Afryce, służąc ludziom, także podczas rebelii.

W Republice Środkowoafrykańskiej przyczyniła się do ponownego otwarcia szpitala w Bagandou, jego rozbudowy i stworzenia odpowiedniej kadry – mówi ks. Krzysztof Czermak – dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

Żeby stworzyć takie dzieło trzeba było stanowczości, determinacji, a także dobrego kontaktu, zaufania do miejscowej ludności, zaproszenia ich do tego dzieła. Myślę, że to wszystko było budowane na tym zaufaniu – dodaje.

Elżbieta Wryk mówi, że misje to jej pasja.

Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej. Podczas katechezy o misjonarzach w moim sercu zrodziło się takie pragnienie. Długo musiałam czekać na jego realizację i wyjazd do Afryki. Wiele rzeczy podporządkowałam temu pragnieniu, m.in. moje studia – dodaje.

Rocznie z pomocy szpitala Bagandou korzysta niemal pięć tysięcy pacjentów.

W tym gronie są także Pigmeje – opowiada Elżbieta Wryk.

Ten szpital to bardzo ważny projekt diecezji tarnowskiej i wielkie dzieło kolędników misyjnych. Pigmeje to grupa docelowa, dla której został on stworzony. Oni naprawdę nic nie mają, tylko kilka sprzętów i ubrania, jakie noszą na sobie. W ich języku liczebniki są tylko do pięciu, to co jest powyżej pięciu, to już jest dużo – opowiada.

Elżbieta Wryk była także na misjach nauczycielką, pracowała w Centrum Promocji Kobiet i formowała przyszłych katechistów. Ponadto była dyrektorką przedszkola w Kamerunie.

Dziś jest administratorem Domów Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Medal “Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku.

W kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” medal otrzymała m.in. Wanda Socha z Dębicy, która od wielu lat otacza modlitwą misje oraz wspiera misje sióstr służebniczek starowiejskich.

Posłuchaj:
ks. Krzysztof Czermak
Elżbieta Wryk
Ewa Biedroń, fot. ks. Józef Kloch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN