Miliony na misje

18.02.2021

Diecezja tarnowska hojnie wspiera misje. W ubiegłym roku przekazała na ten cel ponad 4 miliony 720 tys. zł. To wsparcie dla tarnowskich misjonarzy, działalności misyjnej Kościoła w Polsce i na świecie.

Misje wspierają osoby świeckie i duchowne. Duży wkład mają też Kolędnicy Misyjni.

Z powodu pandemii grupy dzieci i młodzieży nie odwiedziły domów mieszkańców diecezji. Kolędowanie odbyło się w kościołach, w których z powodu ograniczeń było mniej osób.

Jak informuje ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego ofiarność była duża, bo Kolędnikom udało się zebrać ponad 1 mln złotych.

– Kolędnicy Misyjni działali w zupełnie innej formie, ale dzięki temu, że przypomnieli ludziom o projektach, które trwają od lat i przynoszą tak wiele dobra, zebrali w tym roku niemal połowę z tego co w poprzednim roku, kiedy nie było ograniczeń z powodu pandemii. 40 tys. zł odesłaliśmy do Papieskich Dzieł Misyjnych wspierając projekt papieski – podkreśla.

Dzięki ofiarom prowadzone są projekty misyjne m.in. katechizacja, leczenie, dożywianie, edukacja, budowa studni. Ponadto kupiono kilka samochodów dla misjonarzy.

– Z organizacją MIVA Polska udało się zakupić sześć samochodów. Cztery z nich trafiły do Republiki Środkowoafrykańskiej, głównie do diecezji, gdzie biskupem jest nasz rodak bp Mirosław Gucwa. Po jednym samochodzie otrzymali misjonarze w Peru i Boliwii. Misjonarz nie przebywa tylko w misji głównej, ale dużo podróżuje odwiedzając kaplice i wioski – dodaje.

Średnia diecezjalna ofiar zarejestrowanych w Wydziale Misyjnym Kurii Diecezjalnej w roku 2020, przypadająca na jednego katolika wynosi 4,04 zł.

Posłuchaj:
ks. Krzysztof Czermak
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN