Młodzi na ŚDM: Maryja jest dla nas wzorem wierności i trwania przy Woli Bożej [ZDJĘCIA]

25.01.2019

Trwają 34. Światowe Dni Młodzieży. W ramach wydarzeń centralnych organizowane są katechezy w grupach językowych. W całym kraju panuje wielki entuzjazm, ponieważ papież Franciszek jest już w Panamie. 

Pielgrzymi z Mielca-Smoczki oraz grupa z Domowego Kościoła wysłuchali wczoraj katechezy, którą wygłosił abp Marek Jędraszewski.

– O godz. 9.00 w parafii Santa Maria Claret odbyła się katecheza, którą wygłosił abp Marek Jędraszewski. Przewodniczył on także Eucharystii i wygłosił Słowo Boże, w którym ukazał piękno miłości, która wyraża się w wierności i służbie oraz obecności przy drugim człowieku – pisze ks. Piotr Cebula.

Arcybiskup mówił dużo o Maryi i jej przykładzie miłości. Miłość kosztuje. Zwrócił się głównie do młodych, którzy czują powołanie do życia w małżeństwie. Skierował słowa pełne realizmu, mówiąc o tym, że miłość wymaga poświęceń – relacjonuje Wiktor Strzelczyk z Mielca-Smoczki.

Pozostali diecezjanie brali udział w spotkaniu, któremu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej bp Andrzej Siemieniewski. W rozmowie z Alicją Majdą, która wciela się w role reportera radia RDN powiedział, że Światowe Dni Młodzieży są znakiem jedności.

Tu przeżywamy znak jedności, a będąc w Polsce możemy przeżywać rzeczywistość jedności, która ma wymiar duchowy – w Duchu św. łączymy się ze wszystkimi. Myślę, że w tę stronę szła intuicja św. Jana Pawła II, który zapraszał do tego, żebyśmy przeżywali też dni młodzieży w naszych diecezjach. Wszystko to przypomina, że najważniejsza jest jedność duchowa.

Jak dodaje biskup, każde Światowe Dni Młodzieży różnią się od siebie, mają swój specyficzny klimat.

Panama ma swojego specyficznego Ducha, swój specyficzny klimat pogodowy, ale też klimat Ducha. Do tej pory największym przeżyciem były dni w diecezjach, w małych parafiach. Odkryliśmy, że Panamczycy są ludźmi bardzo pogodnymi, życzliwymi i że są gorliwymi patriotami. Już kilka razy od nich usłyszałem, że Panama jest najlepszym krajem na świecie.

Hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży są słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego. Jak tłumaczy biskup wrocławski, dzieli się ono na trzy części.

“Oto ja” dotyczy świadomości, że stoję przed Panem Bogiem, że stoję jako ten, na którego spojrzał Bóg. Tak jak kiedyś spojrzał na Maryję. Naszym zadaniem jest na to odpowiedzieć. “Służebnica Pańska” przekłada się na rzeczywistość naszej służby, bo stojąc przed Bogiem czuję się powołany i wysłany. “Niech mi się stanie według słowa Tego” oznacza konieczność utrzymywania nieustannego kontaktu z Panem Bogiem, który nie jest Bogiem niemym, ale Bogiem, który przemawia.

Z Panamy popłynęły także słowa pozdrowienia.

Serdeczne pozdrowienia dla pielgrzymów, którzy w diecezji tarnowskiej pielgrzymują w Duchu Świętym. Niech Pan Bóg błogosławi tarnowianom, młodzieży tarnowskiej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i do łączenia się w tym pięknym wydarzeniu.

Papież Franciszek od środy (23.01) jest już w Panamie. Wczoraj (24.01) spotkał się z biskupami Ameryki Środkowej w kościele św. Franciszka z Asyżu w Panamie. Podczas przemówienia Ojciec św. zachęcał duchownych do inspirowania się postawą św. Oskara Romero i jego zawołaniem biskupim Sentire cum Ecclesia (Odczuwać  z Kościołem)

Wśród tych proroczych owoców Kościoła w Ameryce Środkowej z radością podkreślam postać św. Oskara Romero, którego miałem przywilej niedawno kanonizować podczas Synodu Biskupów na temat młodzieży.  Jego życie i nauczanie są stałym źródłem natchnienia dla naszych Kościołów, a w sposób szczególny dla nas, biskupów. Zawołanie, jakie wybrał dla swego herbu biskupiego i jakie znajduje się nad jego grobem, jasno wyraża jego zasadę przewodnią oraz to,  czym było jego życie jako pasterza: „Sentire cum Ecclesia” (pl. „Odczuwać z Kościołem”). Jest to kompas, który naznaczał jego życie wiernością, nawet w chwilach najbardziej burzliwych – mówił papież.

Cały tekst przemówienia można znaleźć TUTAJ.

O 17.30 (23.30 czasu polskiego) odbyła się ceremonia powitania i otwarcia ŚDM na Campo Santa Maria la Antigua – Cinta Costera.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN