Modlili się z okazji jubileuszu święceń bpa Wiesława Lechowicza [ZDJĘCIA]

24.02.2018

Rodzina, koledzy i koleżanki z liceum, rówieśnicy z seminarium, ale też wierni z wielu parafii przyjechali do Tarnowa, aby modlić się w intencji bpa Wiesława Lechowicza. W Bazylice Katedralnej odbyła się Msza święta z okazji 10. rocznicy święceń biskupich.

Chodziliśmy wspólnie, do jednej klasy w I Liceum Ogólnokształcącym. Wspomnienia są cudowne. Szkoda tylko, że tak szybko czas upływa. Gdybym miała go określić jedną cechą to byłby spokój. Będziemy się wszyscy modlić o dużo zdrowia dla niego, żeby miał siłę jeździć w takie odległe miejsce, aby przekazywał wiarę tam, gdzie jest ona potrzebna – mówi koleżanka bpa Lechowicza.

Do tarnowskiej katedry przybyli też wierni między innymi z Bochni. – Biskup wielokrotnie przyjeżdżał do parafii św. Mikołaja. Jest bardzo sympatyczny – mówią. Wspomnienia tego dnia odżyły. – Ksiądz biskup jest bardzo ciepłą osobą. Pamiętam, jak był odpowiedzialny za osoby, które zajmują się duszpasterstwem powołań. Był bardzo otwarty, twórczy i taki pozostał w mojej pamięci, dlatego też tutaj jestem – mówi jedna z przybyłych na uroczystość sióstr zakonnych.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Mówił między innymi o charakterystycznym zdjęciu bpa Lechowicza, na którym trzyma na swoich ramionach owcę. – Widzimy to zespolenie, które jest bardzo ważne. Dzisiaj wierni potrzebują bliskości pasterza. Potrzebują tego, aby biskupi, kapłani nieśli ich przez trudne życie, pomagali powstać, podnieść się – tłumaczył biskup Jeż. Dodał, że wspomniana fotografia nawiązuje do rzeźby w muzeach watykańskich, która przedstawia młodzieńca równeiż trzymającego na ramionach owcę. Tak pierwsi chrześcijanie wyobrażali sobie Chrystusa Dobrego Pasterza. Ten symbol również towarzyszy w posłudze biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi.

Fot. Joanna Sadowska, archiwum Tarnowskiego Gościa Niedzielnego

Bp Wiesław Lechowicz dziękował wszystkim uczestnikom uroczystości w tarnowskiej katedrze. – Cieszę się, bo zawsze spotkanie w gronie bliskich osób przy Ołtarzu Pańskim jest dla mnie źródłem wielkiej radości i szczęścia. Chciałbym podziękować tym wszystkim, dzięki którym mogę realizować swoje powołanie kapłańskie i biskupie. Tym, którzy mnie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wspierali i wciąż wspierają na różne sposoby począwszy od modlitwy. Ona jest najważniejsza, bo bez modlitwy nie wiedzielibyśmy ani co robić, ani jak robić – mówił bp Lechowicz.

Bp Wiesław Lechowicz jest biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Dokładnie 16 lutego 2008 roku przyjął święcenia biskupie w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Na posługę biskupią wybrał słowa Do końca umiłować.

Jubileuszowa Msza święta z tarnowskiej katedry była transmitowana na antenie Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

 

Posłuchaj:
Uczestnicy uroczystości
bp Andrzej Jeż
bp Wiesław Lechowicz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN