Modlitwa i sesja naukowa. Wspólnota Wydziału Teologicznego pielgrzymuje do Szczepanowa

09.05.2022

Studenci i wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie pielgrzymują do Szczepanowa, do miejsca narodzin św. Stanisława. Niektórzy wyruszyli na piechotę.

Dziś w liturgii uroczystość św. Stanisława – patrona Polski i diecezji tarnowskiej. Po południu w Szczepanowie odbędzie się konferencja naukowa.

Święty Stanisław jest patronem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie mówi dziekan ks. dr hab. Marek Kluz, prof. UPJPII.

– Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski powiedział, że św. Stanisław stał się w dziejach duchowych Polaków patronem wielkiej, zasadniczej próby wiary i próby charakteru. Od każdej zwycięskiej próby w ostateczności zależy ład moralny. Pragniemy wszyscy tego ładu moralnego w naszych sercach, w naszych sumieniach i dlatego pielgrzymujemy, aby pomodlić się i nabrać siły.

Święty Stanisław jest nas przykładem odwagi – podkreśla rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Soprych, który będzie przewodniczył Mszy św. w Szczepanowie.

– Pokazuje nam, że trzeba bronić Ewangelii, wartości i prawdy i nie bać się nawet – jeśli przyjdzie taka potrzeba – oddać swoje życie. Dziś czasy są na tyle niepewne, że musimy o tym mówić, by z jeszcze większym oddaniem podejmować formację w seminarium.

W tym roku przypada 950. rocznica sakry biskupiej św. Stanisława przypomina kustosz ks. Władysław Pasiut.

– Święty Stanisław w 1072 roku został konsekrowany na biskupa w Krakowie. Wymagał od siebie i od innych, był bardzo dobrym zarządcą. Do dziś istnieją parafie i kościoły, które założył. Święty Stanisław został nazwany przez Jana Pawła II patronem ładu moralnego.

O godzinie 15.00 w sanktuarium w Szczepanowie rozpocznie się sesja naukowa ‘Święty Stanisław – biskup. 950. rocznica konsekracji”. Prelekcje wygłoszą o. dr hab. Tomasz Gałuszka, prof. UPJPII, ks. dr hab. Włodzimierz Bielak, prof. KUL i ks. prof. Antoni Żurek. Natomiast o 18.00 zostanie odprawiona Msza św.

Sesję naukową organizują Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Katedra Patrologii i Historii Kościoła oraz parafia św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN