Modlitwa za zmarłych burmistrzów i radnych miasta oraz za uczestników zrywu niepodległościowego

31.10.2018

– Czerpiąc z historii pamiętajmy, by chronić nasze korzenie, gdyż bez nich staniemy się bezradni i słabi, nie oprzemy się nawałnicom, które przez dzieje powracają na nowo – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. za zmarłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz za uczestników zrywu niepodległościowego w Tarnowie ostatniego dnia października 1918 r.

W mieście trwają obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości ‘Tarnów – Pierwsze Niepodległe”.

Podczas Mszy św. w katedrze bp Jeż apelował, by dbać o stan ducha, gdyż tam rozgrywa się najpoważniejsza walka o naszą niepodległość.

– Jesteśmy chrześcijanami. Nie możemy zadowalać się wiarą przez zwykłe powtarzanie i przypominanie, tak jak się powtarza informacje z przeszłości, jakieś dane historyczne. Wiara chrześcijańska żąda coraz głębszego i coraz bardziej osobistego przyswajania sobie tego, w co się wierzy – mówił biskup.

Bp Jeż nauczał też w homilii o tym, jak my, współcześni, opieramy się na tych, którzy byli przed nami.

– Wspominając dziś dawnych włodarzy naszego miasta a także wszystkich, którzy walczyli o jego wyzwolenie, sięgamy do korzeni. Czerpiemy z nich nie tylko pamięć o minionych dziejach, lecz – co jeszcze ważniejsze – czerpiemy z nich świadomość, że stoimy dziś na tym, co oni zbudowali. W jakimś sensie stoimy na ich barkach – mówił.

Tarnów uroczyście obchodzi setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Msza w katedrze wpisała się w obchody ‘Pierwsze Niepodległe” .

Posłuchaj:
bp Andrzej Jeż
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN