Możecie już modlić się przed relikwiami pierwszych polskich misjonarzy- męczenników

24.02.2019

Do bazyliki limanowskiej trafiły fragmenty kości błogosławionych księży Michała Tomaszka i pochodzącego z naszej diecezji Zbigniewa Strzałkowskiego. Będąc na misjach w Peru mimo, że mieli szanse uciec przed napastnikami to postanowili zostać z ludzi, których uczyli o Bogu. W 1991 roku zginęli śmiercią męczeńską, a cztery lata temu Kościół Katolicki wyniósł ich na ołtarze.

Proboszcz parafii ks. Wiesław Piotrowski podkreśla, że błogosławieni są niecodziennym przykładem wiary. Relikwie księży trafiły tu z krakowskiej prowincji ojców franciszkanów. – Rok temu obchodziliśmy setną rocznice poświecenia kościoła, wtedy w trakcie sympozjum jeden z referatów głosił ojciec franciszkanin. Po tym spotkaniu zrodziła się myśl aby te relikwie przekazać do naszego sanktuarium. Bardzo ciesze się z tego powodu – przekonuje proboszcz.

Parafia może poszczycić się tym, że zebrała ponad 70 relikwii różnych świętych i błogosławionych m.in. Jana Pawła II. Błogosławieni księża Michał Tomaszka i Zbigniew Strzałkowski są bardzo wyjątkowi.

Jak podkreślał ojciec Dariusz Gaczyński, który głosił w bazylice niedzielną homilię, wciąż żyje wiele osób, które ich pamiętają. – To są rzeczy, które rzadko można spotkać, bo słyszymy często o męczennikach z I czy II wieku naszej ery, a tymczasem mamy tutaj męczenników naszych czasów. Wokół ich ofiary widać wiele niesamowitych rzeczy. Świadectwo jakie dają mamy kapłanów, które przebaczają terrorystą i modlą się o ich nawrócenie to ogromne duchowe wydarzenie – mówi franciszkanin.

Wierni dziś (24.02)  przez cały dzień mogą adorować relikwie przy głównym ołtarzu w limanowskiej bazylice, a od poniedziałku (25.02) znajdziecie je w kaplicy Świętych i Błogosławionych. W parafii możecie dostać też obrazki z relikwiami drugiego stopnia, którymi w tym przypadku są szczątki szat męczenników.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN