Możemy pomóc w kształceniu księży

12.01.2021

Troska o szacunek dla stanu kapłańskiego i stypendia dla jak największej liczby księży z Polski – taki cel stawia sobie Fundacja Rzymskiego Centrum Akademickiego FURCA. Z jej pomocy korzystają także kapłani diecezji tarnowskiej.

FURCA wspiera polskich księży studiujących na Papieskim Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie i Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie.

Stypendium pokrywa koszty studiów, zakupu podręczników i częściowo pobytu – mówi prezes Maciej Mazurkiewicz. – To kapłani, którzy zazwyczaj po skończeniu seminarium mają także doświadczenie pracy na parafii. Wyjeżdżają na studia, żeby zrobić doktorat, później wrócić do Polski i jeszcze lepiej służyć Kościołowi. To także doświadczenie Kościoła Powszechnego, szczególnie kiedy kapłani jadą do Rzymu – podkreśla.

Fundację wspierają ludzie dobrej woli. – Często ofiary wynikają z potrzeby serca – mówi prezes Maciej Mazurkiewicz. – Każdemu staramy się podziękować. Dostaliśmy np. taką wpłatę 15 zł. Ta pani była zaskoczona, że ktoś jej podziękował i opowiedziała nam swoją historię. Jak się okazało nie jest ona zamożną osobą, ale za dobro, które dostała od kapłana postanowiła pościć w każdy piątek. Pieniądze, które oszczędza w ten sposób co miesiąc wpłaca na naszą Fundację – dodaje.

Obecnie kształci się dwóch studentów i dwóch doktoratów z diecezji tarnowskiej.

Wcześniej na obu uczelniach studiowało 20 kapłanów diecezji tarnowskiej, ale nie korzystali z pomocy Fundacji, bo wówczas jej nie było. FURCA działa od 2014 roku. Wcześniej polscy kapłani korzystali z pomocy fundacji zagranicznych.

Jak pomóc w edukacji księży przeczytacie na stronie www.furca.org

Posłuchaj:
Maciej Mazurkiewicz
Hubert Motyka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN