Msza Krzyżma w Święto Chrystusa Najwyższego Kapłana

03.06.2020

Księża z całej diecezji spotkają się w czwartek z biskupem tarnowskim na wspólnej celebracji Mszy Krzyżma Świętego, przeniesionej ze względów epidemicznych z Wielkiego Czwartku na przypadające jutro Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

W związku z decyzjami władz państwowych o zniesieniu limitu osób uczestniczących w liturgii, do uczestnictwa we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy zaproszeni są wszyscy kapłani diecezji tarnowskiej.

Nie możemy zorganizować pielgrzymki kapłańskiej do Tuchowa, ale przy tej okazji możemy wspólnie podziękować Bogu za dar kapłaństwa – mówi ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

– Zaproszeni są wszyscy chętni kapłani. To wydarzenie jest związane zarówno z Mszą Krzyżma, jak i coroczną pielgrzymką kapłanów, która z racji tych ograniczeń, które nadal obowiązują, nie może się odbyć. To byłaby piąta pielgrzymka, ona odbywała się w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym roku Msza Krzyżma i to święto zostały połączone.

Tradycyjnie Msza Krzyżma Świętego wpisuje się w obchody Wielkiego Tygodnia. W Wielki Czwartek biskup ordynariusz konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje, które następnie przekazywane są do wszystkich parafii.

Liturgia ta odbywa się zwykle w katedrze, jednak ze względu na małą powierzchnię tego kościoła, tegoroczną uroczystość przeniesiono do kościoła pod wezwaniem bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie.

Transmisja wydarzenia w radiu RDN od godz. 10.00.

ZAPROSZENIE BISKUPA TARNOWSKIEGO:

Drodzy Bracia Kapłani!

Z radością przyjęliśmy najnowszą decyzje władz państwowych o zniesieniu limitu osób uczestniczących w liturgii w naszych świątyniach. W związku z tym, chciałem serdecznie zaprosić wszystkich chętnych kapłanów pracujących w diecezji tarnowskiej do uczestnictwa we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy św. Krzyżma w dniu 4 czerwca 2020 roku /czwartek/ do kościoła bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. W tym dniu świętujemy w liturgii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana dlatego jest to odpowiedni dzień, aby modlić się w intencji świętości naszego życia kapłańskiego oraz nowych powołań kapłańskich i zakonnych.  

Z racji pandemii nie możemy zorganizować w tym roku pielgrzymki kapłańskiej do Tuchowa, lecz przynajmniej w ten sposób możemy wspólnie dziękować za dar kapłaństwa oraz odnowić nasze przyrzeczenia złożone w dniu święceń.  Plan spotkania jest następujący:

10.00 – wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu
10.30 – zakończenie adoracji
10.45 – Msza św. Krzyżma 
12.00 – Regina Caeli  – zakończenie (bez posiłku)

Modlitwa będzie transmitowana przez diecezjalne radio RDN, dlatego zachęcam pozostałych kapłanów do łączności duchowej. Jeszcze raz serdecznie zapraszam i oczekuję na wspólne spotkanie przy naszym Panu. 

Biskup Tarnowski† Andrzej Jeż

Posłuchaj:
ks. Ryszard Nowak
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN