Nadzieja i wsparcie dla kobiet po poronieniu

06.03.2021

Już po raz trzeci tarnowska fundacja Opes139 dofinansowuje nierefundowane badania po poronieniu. Kolejna edycja projektu ‘Poznać przyczynę” rozpocznie się 8 marca, w Dniu Kobiet.

Projekt polega na dofinansowaniu badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, w celu szybkiej diagnostyki przyczyny straty dziecka i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Na projekt fundacja przeznacza 12 tys. zł – mówi prezes Joanna Sadowska. – Jedna osoba-małżeństwo może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. na badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, lub na diagnostykę trombofilii wrodzonej, bo, jak pokazują statystyki bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji. Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultacje genetyczną, a lekarz oceni jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dalsze leczenie. Badania są wykonywane przez współpracujące z nami laboratorium testDNA z Katowic – dodaje.

Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić ankietę, która będzie dostępna od 8 marca na stronie www.fundacjaopes139.pl

Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN