“Najcenniejsze, co możemy ofiarować, to modlitwa”. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie obradują siostry klauzurowe

28.07.2021

Współczesny świat, wbrew pozorom, potrzebuje klasztorów klauzurowych – przekonują siostry zakonne, które przyjechały do Tarnowa na X Zebranie Plenarne Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.

Przewodnicząca Konferencji, przełożona sióstr kamedułek, matka Weronika Sowulewska przekonuje, że ludzie odczuwają wielką potrzebę duchowości, tylko czasem wstydzą się do tego przyznać.

Służymy światu w ten sposób, że chcemy pokazać to, co jest prawdziwie ważne – wskazuje. – To, co najcenniejszego możemy ofiarować, to właśnie modlitwę. Być nieustannie modlitwą, bo wiele osób przychodzi do wspólnoty, żeby porozmawiać. Powierzają nam swoje problemy, prośby – dodaje matka Ausilia Gołębiowska, klaryska-kapucynka. – Jest olbrzymia różnorodność tych intencji. Jest naprawdę wiele ludzkich dramatów! – podkreśla matka Joanna Grodzicka, karmelitanka bosa.
Rozpaczliwie potrzebują zwykłego kontaktu, zwykłej rozmowy. Czasem wystarczy tylko wysłuchać, słowa nie powiedzieć i już się pomoże temu człowiekowi – dodaje jeszcze matka Weronika Sowulewska.

Uczestnicy spotkania mówią m.in. o wyzwaniach współczesnego świata.

Klasztory kontemplacyjne są takimi promykami Bożej obecności. Siostry wskazują nam, że życie jest pielgrzymką, a tak naprawdę ojczyzną jest Niebo – mówi bp Jacek Kiciński, Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

– Klasztory klauzurowe zrodziły się z zachwytu nad miłością Pana Boga i istotą życia klauzurowego jest nieustanne poszukiwanie oblicza Pana Boga, odkrywanie tego oblicza i dzielenie się nim z innymi. Żyjemy w Kościele, dla Kościoła i żyjemy tymi problemami, którymi żyje Kościół. Każde wyzwanie jest ważne. przede wszystkim jest to troska o formację, a formacja to nieustanne dorastanie do pełni bycia oblubienicą Jezusa Chrystusa, czyli troska o osobistą i wspólnotową formację, żeby wzrastać w wierze po to, by dzielić się ta wiarą z innymi – wyjaśnia.

Temat zebrania plenarnego brzmi “Status prawny klasztorów kontemplacyjnych w świetle nowych dokumentów” i to właśnie regulacje prawne wynikające z instrukcji wydanych przez Stolicę Apostolską oraz formacja duchowa mniszek są głównym przedmiotem obrad.

Siostry klauzurowe będą obradowały w tarnowskim seminarium do 29 lipca, kiedy to zostaną wybrane nowe władze Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Posłuchaj:
Matki przełożone
bp Jacek Kiciński
Maria Polaczek, fot. Jan Liszka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN