Niedziela Słowa Bożego. Ks. Tomasz Rąpała: – Bóg poprzez swoje Słowo wchodzi w naszą codzienność

20.01.2022

Najbliższa niedziela, 23 stycznia w Kościele katolickim będzie obchodzona jest jako Niedziela Słowa Bożego.

Jak mówi ks. Tomasz Rąpała, nie tylko my czytamy Słowo Boże, ale Słowo Boże czyta nasze życie.

– Mówimy czasami, że Słowo Boże czyta nasze życie, naszą codzienność. I to jest prawda. Bo w tym Bożym czytaniu, które nazywamy ‘lectio divina’, właśnie o to chodzi. Pozwolić na to, żeby zobaczyć własną historię w tym, co czytam. Najpierw widzę w danym fragmencie Ewangelii, jak działa Pan Jezus, a potem odnoszę to do siebie. Zaczynam się modlić, rozmawiać swoim życiem, całym sobą, z Jezusem, który do mnie mówi. Mówi właśnie o mnie. Bo Słowo jest na dziś, na teraz.

Ks. Rąpała podkreśla, że Bóg poprzez swoje Słowo wchodzi w naszą codzienność, uczestniczy w niej, przynosząc swoją moc, która dodaje sił, uzdrawia, nadaje sens życiu.

– Bóg kocha naszą codzienność. Jezus Ewangelii jest obecny pośród zwyczajnych ludzkich spraw. Dlatego właśnie powinniśmy doświadczać tego piękna wiary, które rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Tutaj, w słuchaniu, dokonuje się już bardzo dużo. Pamiętajmy, że moc Boga, moc Ducha Świętego jest w Słowie Bożym, a nie w nas, nie w rozumieniu Słowa. Moc jest w Słowie!

Ojciec Święty Franciszek w specjalnym Liście Apostolskim ‘Aperuit illis’ podpisanym 19 września 2019 roku ustanowił III. niedzielę zwykłą jako niedzielę Słowa Bożego.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN