Nowy rok szkolny, nowe wyzwania dla katechetów

29.08.2018

Katecheci z całego regionu przyjechali w środę (29.08) do Nowego Sącza na odprawy katechetyczne. Nauczyciele religii przygotowują się do nowego roku szkolnego, a co za tym idzie – nowych wyzwań. Duchowni podkreślają, że w związku z szybkimi zmianami i problemami współczesnego świata – oni również muszą uczyć w sposób, który będzie bliski dzieciom i młodzieży.

– Młodzi przede wszystkim oczekują autentyczności. Nie oczekują suchej wiedzy, ale tej wiedzy przełożonej na świadectwo – zaznacza ksiądz Bronisław Zieliński z Dębicy.

Ksiądz Szczepan Słowik, nauczyciel religii z Łukowicy dodaje, że katecheci muszą zmierzyć się z problemami współczesnej młodzieży i towarzyszyć jej w trudnym etapie dorastania.

Biskup Andrzej Jeż powiedział, że głównymi wyzwaniami w zbliżającym się roku szkolnym i katechetycznym będą nowy program przygotowania do bierzmowania i włączenie dzieci w życie parafii. Jak dodał – dzieci i młodzież są rozproszone duchowo przez współczesną cywilizację. Dlatego właśnie trzeba wciąż powracać do kościoła.

– Kościół zawsze ma szerszą wizję człowieka i myślę, że w kontekście objawienia warto do tej koncepcji wracać, jako zdrowej i odnawiającej kulturę, w której żyjemy.

Nauczyciele religii rozpoczęli odprawy katechetyczne wspólną modlitwą brewiarzową w bazylice św. Małgorzaty. Uczestniczyli również w wykładach – między innymi o przemocy wobec dzieci i młodzieży. Dodajmy, że nauczyciele świeccy mieli odprawę katechetyczną w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Nowym Sączu. Przyjechały tam też siostry zakonne.

 

Posłuchaj:
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN