O rodzinach w kontekście Synodu na kongregacji duszpasterskiej

23.02.2018

Emigracja zarobkowa, brak czasu dla siebie i rodziny czy mniejsze zaangażowanie wiernych w życie wspólnot i stowarzyszeń w parafii – to jedne z głównych zagrożeń, które uderzają w prawidłowe funkcjonowanie katolickiej rodziny.

O problemach, które dotykają parafie, jako rodziny rodzin rozmawiali kapłani podczas kongregacji duszpasterskiej w Tarnowie. – Rodzice coraz więcej czasu spędzają poza domem – podkreśla ks. Józef Drabik, proboszcz parafii św. Jakuba w Brzesku, jeden z prelegentów spotkania. – Ja rozumiem – dzisiaj się długo pracuje, to nie jest ta praca jak kiedyś, że od 7.00 do 15.00, tylko teraz jest nawet do 18.00 czy 19.00. Rodzice też muszą mieć czas dla swoich dzieci, więc trudno im się zaangażować w jakieś grupy parafialne dodatkowo. Jest jednak trochę tych grup u nas, bo aż 25 – mówi ks. Drabik. Jak dodaje proboszcz z Brzeska, prawie 2 tysiące osób z parafii pw. św. Jakuba pracuje za granicą.

Są grupy wiernych, którzy nie chcą angażować się w stowarzyszenia czy wspólnoty parafialne – informuje ks. Roman Miarecki, proboszcz w Wielkiej Wsi, dekanalny duszpasterz małżeństw i rodzin. – Nieraz jak proponujemy nawet przynależność do róż różańcowych, to odpowiadają, że owszem modlą się na różańcu, ale się nie zapiszą. Brakuje trochę tego zaangażowania, mimo że jest sporo takich propozycji od nas – mówi proboszcz Wielkiej Wsi.

Wiele osób angażuje się w życie parafii, w życie rodziny, ale mamy wiele takich dzieci w tej rodzinie parafialnej, które stoją obok – dodaje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii. – Chcemy się zastanowić, jak ich do tej rodziny parafialnej bardziej zaprosić, żeby byli aktywnymi jej członkami. Szukamy rozwiązań, co mamy zrobić. Temu ma być właśnie poświęcony V Synod – jak sprawić, żeby ci ludzie poczuli się lepiej w Kościele, jako w swoim domu – mówi ks. Dąbrówka.

Spotkanie księży w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie było zainicjowaniem pewnej dyskusji jako wprowadzenie do V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Głównym tematem pierwszego roku wydarzenia będzie właśnie rodzina.

Przypomnijmy, podczas tradycyjnych kongregacji kapłani podejmują określony ważny temat dla diecezji. Takie zebrania odbywają się dwa razy w ciągu roku, zawsze na końcu wakacji i na końcu ferii.

Posłuchaj:
Ks. Józef Drabik
Ks. Roman Miarecki
Ks. Michał Dąbrówka
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN