Obrońcy życia apelują o modlitwę

07.10.2020

Prosimy o modlitwę, by sędziowie obronili przed aborcją chore dzieci nienarodzone – mówią pro-lajferzy. 13 października rozpocznie się ogólnopolska nowenna o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego..

22 października polski Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z prawem. – To może być historyczny dzień, w którym chorym dzieciom nienarodzonym zostanie przyznane prawo do życia – mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, jednej z największej organizacji pro-life.

Organizatorzy proszą o modlitwę parafie, zakony, rodziców, wychowawców i obrońców życia człowieka. Do modlitwy może włączyć się każdy poprzez wydarzenie na Facebooku oraz stronę internetową www.pro-life.pl/nowenna

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przypomina, że polskie prawo chroni życie z trzema wyjątkami, składającymi się na tzw. kompromis aborcyjny. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie ludzkiego płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, uchwalona w 1993 roku, zezwala na aborcję w przypadku podejrzenia u dziecka kalectwa lub ciężkiej choroby, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.

W 2019 roku grupa 119 posłów z różnych opcji politycznych skierowała do Trybunału Konstytucyjnego sprawę o zbadanie zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z polską konstytucją. 15 sędziów sprawdzi więc, czy aborcja chorych dzieci narusza obecnie obowiązującą konstytucję, uchwaloną w 1997 roku. Ten najwyższy akt prawny zapewnia ochronę życia człowieka, poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej oraz ochronę przed dyskryminacją.

Trybunał będzie analizował tylko aspekty prawne. Wydaje się, że sytuacja jest jasna, bo ustawa pozwalająca na prenatalną selekcję na zdrowych i chorych jawnie narusza ustawę zasadniczą – ocenia Wojciech Zięba.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w roku 2019 w Polsce w majestacie prawa zabito 1116 dzieci nienarodzonych. Aż 1074 aborcje wykonano z powodu podejrzenia u dziecka ciężkiej choroby lub kalectwa, czyli z powodu przesłanki eugenicznej.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Głuc
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN