Odchodzi legenda. “W tej parafii jest jak przy ognisku harcerskim”

19.04.2021

– Prawdziwy przyjaciel parafian, wzór kapłana, wspaniały, skromny człowiek, życzliwy i uśmiechnięty – tak w mediach społecznościowych parafianie i mieszkańcy Tarnowa wspominają śp. ks. Stanisława Gurgula – wieloletniego proboszcza parafii św. Maksymiliana w Tarnowie.

Kapłan wybudował kościół, stworzył parafialną wspólnotę.

Ks. Gurgul zachęcał wiernych do czytania i śpiewania podczas liturgii, chętnie po Mszy rozmawiał z parafianami. Jego słowa wypowiedziane kilka lat temu, dziś nabierają symbolicznego znaczenia.

– Gdybym teraz mógł to bym podszedł do Was i uścisnąłbym rękę i powiedział Wasze imię i podziękował za obecność. Tworzyliśmy razem tę wspólnotę. Wiele razy słyszałem słowa – w tej parafii jest jak przy ognisku harcerskim albo w tej parafii jest atmosfera rodzinna. Bóg Wam zapłać, że współpracowaliście ze mną dla takiego właśnie klimatu – wspólnota szczególna św. Maksymiliana – mówił ks. prałat Stanisław Gurgul.

O kapłaństwie ks. Gurgul mówił, że to wielki skarb.

– Dziękuję Panu Bogu za wszystkie łaski. Hasłem mojego życia kapłańskiego były słowa “Niech będzie Bóg uwielbiony”. Rzadko przy tym pulpicie mówiłem słowa ja. Kapłan powinien służyć Bogu, nie wysuwać swojej osoby na pierwszy plan. 

Ks. prałat Stanisław Gurgul cieszył się, że na terenie parafii swoją siedzibę ma radio RDN. To z kościoła św. Maksymiliana transmitowana była i jest Msza św. radiowa. Kapłan przekazał radiu swój samochód.

W podziękowaniu za lata życzliwości i współpracy, w 2017 roku radio RDN wyróżniło ks. Prałata statuetką im. abp. Józefa Życińskiego.

Ostatnie pożegnanie ks. Stanisława Gurgula rozpocznie się w piątek o 15.00 wprowadzeniem trumny z ciałem do kościoła św. Maksymiliana i koronką do Bożego Miłosierdzia. O godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę. Mszy św. o 12.00 w kościele św. Maksymiliana będzie przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż. Będzie ona transmitowana w radiu RDN. Ks. Prałat spocznie w grobowcu na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

 

Program uroczystości pogrzebowych ks. Prałata Stanisława Gurgula

Piątek – 23 kwietnia

15.00 wprowadzenie trumny z ciałem, koronka do Bożego Miłosierdzia
17.15 nieszpory
18.00 Msza święta za zmarłego ks. Prałata (zapraszamy wiernych)
19.00 różaniec (prowadzą Róże Różańcowe)
19.45 indywidualna modlitwa
21.00 Apel maryjny, modlitwa w ciszy do godz. 22.00

Sobota – 24 kwietnia

9.00 Msza święta za zmarłego ks. Prałata (zapraszamy wiernych)
11.20 różaniec (prowadzą Koła koronkowe)
12.00 Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża
liturgia ostatniego pożegnania (przejście na Stary Cmentarz)

Z uwagi na obostrzenia sanitarne parafia prosi wiernych o wybranie dogodnej pory na modlitwę za ks. Prałata według programu.

Zmarł ks. Prałat Stanisław Gurgul, wieloletni proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Miał 94 lata.

Posłuchaj:
Stanisław Gurgul
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN