Oddali życie za wiarę i Ojczyznę – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

29.04.2021

29 kwietnia jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w 76. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.

Ustanowiony został przez Episkopat w 2002 roku i ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.

Spośród błogosławionych diecezji tarnowskiej, cztery osoby to męczennicy z okresu II wojny światowej. Są to dwie siostry zakonne: Julia Rodzińska i Celestyna Faron, oraz dwaj kapłani: o. Krystyn Gondek i ks. Roman Sitko, rektor tarnowskiego seminarium duchownego.

Postać ks. Romana Sitki przypomina proboszcz parafii NSPJ w Tarnowie, ks. Bogusław Skotarek.

To właśnie ks. Roman Sitko był budowniczym i pierwszym proboszczem tej tarnowskiej parafii.

– Błogosławiony Roman to przede wszystkim wspaniały człowiek, wspaniały kapłan, który realizował swoje powołanie jako tego, który całkowicie poświęcił się Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu Kapłanowi. To również wspaniały wychowawca dzieci i młodzieży, pracował z młodzieżą w mieleckiej bursie. To męczennik drugiej wojny światowej, męczennik przede wszystkim za wiarę, za Kościół, za Pana Boga, ale również męczennik za swoje wybory i ideały, które nosił w sercu.

Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów KL Dachau, obozu, w którym poniosła śmierć męczeńską największa liczba polskiego duchowieństwa.

22 kwietnia 1945 r. ślubowali oni, że jeśli przeżyją, co roku odbędą dziękczynną pielgrzymkę do kaliskiego sanktuarium św. Józefa.

Obóz koncentracyjny w Dachau został wyzwolony właśnie 29 kwietnia 1945 r. przez armię amerykańską, a ocaleni duchowni do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie.

Posłuchaj:
ks. Bogusław Skotarek
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN