Odpoczynek i formacja, czyli wakacyjne propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

13.05.2022

Oazy, Piesza Pielgrzymka Tarnowska, Miasteczko Modlitewne czy rekolekcje w kajaku – to m.in. wakacyjne propozycje organizowane przez kapłanów oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Na niektóre wydarzenia można się już zapisać, a miejsc ubywa bardzo szybko.

Najwięcej osób zgromadzi 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która wyruszy 17 sierpnia. Już w ubiegłym roku wiele osób mówiło, że chce wyruszyć ponownie.

– To niesamowite, nie da się tego opisać. Jesteśmy wzruszeni, szczęśliwi. Za rok też postanowiliśmy się wybrać – mówi jedna z pątniczek. – Wypraszam tutaj co roku wiele łask, Matka Boża mnie chroni, pomaga mi. Za rok też się wybiorę – dodaje kolejna uczestniczka pielgrzymki.

Dzieci, młodych i starszych zgromadzą oazy zorganizowane m.in. przez Ruch Światło-Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza i Dziewczęcą Służbę Maryjną. Tymczasem po dwuletniej przerwie odbędą się Misyjne Wakacje z Bogiem. Zapisy trwają w Wydziale Misyjnym Kurii Diecezjalnej. Do Domu Formacji Misyjnej w Czchowie mogą przyjechać dzieci od klasy trzeciej a także młodzież.

– Formacja to m.in. spotkanie z misjonarzem, film o misjach, a po obiedzie są rozrywki, wycieczki – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego.

Młodzi z całej Polski są zaproszeni do sanktuarium bł. Karoliny do Zabawy, gdzie obok kościoła powstanie Miasteczko Modlitewne. To inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Prezes KSM-u i burmistrz Miasteczka, Paweł Ryndak mówi, że zapisy już ruszyły.

Miasteczko to modlitwa, spotkania z gośćmi, a także poranna gimnastyka i wieczorna integracja. Wydarzenie odbędzie się od 27 lipca do 2 sierpnia.

– Uczestnicy przyjeżdżają z namiotami i je stawiają na polanie obok kościoła. W tym roku planujemy zmienić formułę ich rozkładania i stworzyć pewnego rodzaju ulice, wzdłuż których te namioty będą powstawały. Myślimy nad nazwami tych ulic – dodaje prezes KSM.

Trwają także zapisy na rekolekcje w kajaku. Są dwa terminy i dwie rzeki – Czarna Hańcza i Rospuda. Jak informuje jeden z organizatorów ks. Krzysztof Świerczek, wikariusz parafii w Żabnie z propozycji może skorzystać 90 osób, już od klasy ósmej wzwyż.

– Spływamy w kajakach dwuosobowych i codziennie z kimś innym, aby móc się poznać. To jest niesamowite przeżycie obcowania z naturą. Przez kilka godzin płyniemy w jednym kajaku z drugą osobą. To też czas, żeby sobie zaufać, bo aby dopłynąć do celu to trzeba ze sobą współpracować.

Trwają także przygotowania do Strefa Chwały Festiwal. W lipcu te rekolekcje zgromadzą ludzi z całej Polski i odbędą się na Placu Papieskim w Starym Sączu. Rejestracja trwa w internecie. To czas modlitwy, odpoczynku, wymiany doświadczeń, dyskusji i rozwoju talentów.

– To miejsce budowania, tutaj można poczuć Bożą obecność – mówią uczestnicy poprzedniej edycji.

Tym, co wyróżnia Strefę Chwały są także pieśni uwielbienia, tworzone przez czołowych polskich muzyków chrześcijańskich.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN